Bizi Takip Edin

Yazarlar

Perdesiz Sahne

perdesiz sahne tiyatro polat yıldız

Polat Yıldız – Perdesiz Sahne | Covid-19 salgını başta olmak üzere birçok olayı geride bıraktığımız 2020 yılı uzun ve karmaşık geçti. Özellikle tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının yaşattığı maddi manevi kayıp ve durumlar birçok insanın hayatında önemli değişikliklere yol açtı. Bu nedenle olumsuz etkinin kendini ciddi boyutta gösterdiği alanlardan biri şüphesiz tiyatro sektörü oldu. Pek çok sahnenin kapanması (zorunluluktan dolayı birkaç kere) oyun iptalleri, gelir kayıpları, borçlanmalar ve tiyatro insanlarının işsiz kalması…

Yapılan pek çok eylem, açıklanan ve talep edilen destek paketleri, belediyelerin önceden açık hava oyunlari organize etmesi (kimi örgütlenmelerin de faydasıyla) ile kısa süreli çözümler bulunmaya çalışılsa da ‘hükümetin’ sadece yasak koyup bu sektöre sessiz kalması son derece üzücü bir tablo çıkarıyor gözler önüne. Sanatçılara bu süreçte yapılan maddi desteklerin ise çok gülünç denilebilecek bir meblağda olması da öyle…

Rint Tiyatro’dan ‘Koronavirüs’ Günleri İçin Özel Etkinlik: Evde Okumalar

Perdesiz Sahne Seyircileri İle Buluşmaya Devam Ediyor

Bütün bunların yanında Kadıköy Yeldeğirmeni’nde 2019 Temmuz ayından beri faaliyetlerini sürdüren ve şu an pandemi sürecinde dahi açık olan Perdesiz Sahne, ilk günden beri ‘zorunlu’ olarak kapatılmasının dışında seyircileri ile buluşmaya devam ediyor.

Genel Sanat Yönetmenliğini İskender Atilla Atasoy’un yaptığı Perdesiz Sanat, 2020-2021 sezonunda geçmiş sezonlarda oynadıkları prodüksiyonlarının (Senfoni, Nora) yanı sıra, yeni prömiyer yapan oyunlarını (Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, Juliette) sahnelemekte. Bunun yanı sıra konuk ekiplere de sahnesinde yer vermekte. ‘Önemli olanın para değil, tiyatro yapmak olduğunu’ vurgulayan İskender Atilla Atasoy, bu süreçte pek çok ekibe destek olabilmek için sahnesini açmış. Ücretsiz prova imkânı sağlaması, çok cüzi miktarlarda kiralamalar, prodüksiyon desteklerinin yanında seyircilerini de düşünen Perdesiz Sahne, her oyundan önce sahnesini dezenfekte edip pandemi kurallarına sıkı sıkıya uymakta.

Polat Yıldız yazdı: ‘Canım Nezim: ‘Nezihe Meriç’e Mektup’

Ocak Ayında Bir Oyuna Bilet Alan, Şubat Ayında İstediği Oyuna Ücretsiz Bilet Kazanıyor

Kadıköy’deki tiyatro canlılığını korumaya ve ne olursa olsun zorunlu olarak kapatılmadıkça oyun sahneleyecekler. Aynı zamanda pek çok ekibi/insani kaynaştıran, birleştiren, tanıştıran festivaller düzenlediler. Aralık ayı boyunca süre giden ve ‘2020’ye veda’ parolası taşıyan tek kişilik oyunlar festivali ile perdesiz sahne pek çok oyuna ev sahipliği ve proje yürütücülüğü yaptı. (Manukyan, Çığlık, Kuğunun Sesi, Savaşcı gibi…)

Sezonda yine yeni projelerinin de olduğunu belirten Atasoy, şu an Ocak ayında Kültür Bakanlığı’ndan aldıkları destekle birlikte çıkaracakları Zweig uyarlaması olan ‘Mecburiyet’ ile prova sürecinde olduklarını belirtti. Tüm zor koşullara rağmen oyun çıkartan ve sahnelemeye devam eden, bunun yanında diğer ekiplere de kapılarını açan Perdesiz Sahne ve Perdesiz Sanat Yapım’ı tebrik ediyor ve buradan teşekkür ediyorum.

Mecburiyet

Stefan Zweig- Mecburiyet

Bizlerin de seyirci olarak kendilerini yalnız bırakmamız ve yanlarında olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca açıkladıkları kampanyaya göre Ocak ayında bir oyuna bilet alan bir seyirci, Şubat ayında istediği bir oyuna ücretsiz bilet kazanıyormuş.

Cansu Gültekin Röportajı: Sanatçının İşsiz Kalması Göze Dokunmuyor

‘Hepimiz aynı gemideyiz.’

Perdesiz Sahne Ocak ayı takvimini buraya bırakıyorum.

Gelin yeni yılda hayatımızda bu tür güzelliklere yer verelim.

Canlı Renkler
5 Ocak 2021, saat 18.30

Juliette
7-12 Ocak 2021, saat 18.30

Nora
8 Ocak 2021, saat 18.30

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü
15-22 Ocak 2021, saat 18.30

perdesiz tiyatro

Afife (Cem Kenar Prodüksiyon, konuk oyun)
26 Ocak 2021, saat 18.30

Mecburiyet
18, 19, 28, 29 Ocak 2021, saat 18.30