Bizi Takip Edin

Ekoloji

CHP’li Kayışoğlu: ‘Kirazlıyayla Göletindeyiz, Üzerinde Yürüyoruz’

Kamışlı Göleti

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyü yakınlarında Lübnanlı Meyra Madencilik şirketi tarafından yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi Kamışlı Göleti’ni kuruttu.

BursaMuhalif’in haberine göre; göletin kurumasını bölgede inceleyen Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ve Meclis Üyesi Şafak Erdem yetkilileri göreve çağırdı.

Kirazlıyayla Toprağını, Ağacını, Suyunu İstiyor

“Şimdi Üstünde Yürüyoruz”

“Yenişehir Kirazlıyayla göletindeyiz ama gölet kalmamış gördüğünüz gibi” diyerek tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Kayışoğlu, “Burası yaz aylarında, kuraklığın da başlamadığı aylarda kurumuştu. 21 Temmuz’da Kirazlıyaylalı kadınların gözaltına alınmasıyla kesilen yoldan sonra 2 hafta sonra köylüler buraya geldiğinde göletin kuruduğunu gördüler. Maalesef şimdi üstünde yürüyoruz.” dedi.

DOĞADER, Bursa’da kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı barajına 22 dağ köyünün foseptik sularının aktığını tespit etti.

Bursa’da 22 dağ köyünün foseptikleri, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı barajına aktığını tespit eden Bursa Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), “Bursalıların sağlığı tehdit altında” uyarısında bulundu.

DOĞADER Dava Açmıştı: ‘Milli Parkın Göbeğine Beton Döküyorlar’

DOĞADER: ‘Halkın Sağlığı İçin Acil Müdahale Edilmeli’

Bölge halkının şikayetleri üzerine baraj havzasını inceleyen DOĞADER ekibi, halk sağlığını tehdit eden görüntüler ile karşılaştı. DOĞADER Genel Sekreteri Sedat Güler, “Nilüfer ve Doğancı baraj havzasında bölgedeki 22 dağ köyünün evsel ve kanalizasyon atık suyu borular ile barajı besleyen derelere, oradan da barajlara gidiyor” dedi.

Yaşam Savunucuları: ‘İznik Gölü Bir Cinayete Kurban Gitmektedir’

Köse: ‘Bu Kadar Kurumasına Biz Bile Şaşırdık’

Yetkilerin çözüm bulmasını isteyen CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, “Ben kendimi bildim bileli bu gölet bu duruma gelmedi. Ne zaman bu tesis çalışmaya başladı bu şekilde oldu. Bu kadar kurumasını biz bile şaşırdık. Şu anda gördüğünüz gibi üzerinde dolaşıyoruz. Normal bir tarla gibi oldu. Bu köyün sulama ihtiyacını bu göletten karşılanıyordu. Su tankerleriyle taşınarak sulama yapılıyordu ama şu anda göletimiz kalmadı. Yetkililerden bu işe el atmalarını rica ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Bursa’da Skandal: ’22 Köyün Kanalizasyonu, Kentin İçme Suyuna Karışıyor’

“Köyün Tek Su Kaynağı Burası”

Meclis Üyesi Şafak Erdem ise, “Burası yaşama alanı. Kirazlıyayla, Yenişehir’in en güzel köylerinden bir tanesi. Burada yaşayabilmek için havanın temiz olması özellikle suyun olması hayvancılık ve tarım açısından çok önemli ve bu köyün de tek su kaynağı burası. Bu su kaynağı gibi diğer yaşam alanlarının da tarımsal amaç için kullanılan alanların madene öncelik verilerek görmezden gelinmesi insani bir yaklaşım değil. Doğru da değil. Bu yanlışı her ortamda dillendirmeye devam edeceğiz. Bu köylü mücadele ettiği sürece bizler de onların yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

DOĞADER Dava Açmıştı: ‘Milli Parkın Göbeğine Beton Döküyorlar’