Bizi Takip Edin

Yerel

Aeneas Kültür Rotası Projesi’ne Avrupa’dan Hibe Desteği

Aeneas kültür rotası projesi edremit belediyesi

Edremit Belediyesi Dış İlişkiler Birimi tarafından hazırlanan Aeneas Kültür Rotası projesi, Avrupa Birliği’nden finansman desteğine hak kazandı.

Aeneas Rotası Derneği ile Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Dış İlişkiler Birimince hazırlanan ve Edremit Belediyesi ile Roma La Sapienza Üniversitesi’nin ortağı olduğu “Aeneas’ın İzinde: Türkiye ve İtalya arasında Ortak Kültür Mirası” isimli proje, Avrupa Birliği Başkanlığı’nın lider kuruluşu olduğu sivil toplum sektörü kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB arasında Koruma ve Diyalog -II Hibe Programı”na kabul edildi.

Edremit Belediyesi’nde 25 Yıl Sonra İlk Hasat Sevinci

Aeneas Kültür Rotası: 114.000 Euro Finansman Desteği

Proje, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkez Finans ve İhale Birimi tarafından 114.000 Euro’luk bir bütçeyle finanse edilmeye hak kazandı.

Edremit, Kazdağları, Kuzey Ege Zeytinlik Alanlarını Bekleyen Büyük Tehlike

Aeneas Kültür Rotası Projesi Edremit Belediyesi

Antandros Antik Kenti’nin Avrupa’da Tanıtımına Katkı Sağlayacak

Avrupa ve Türkiye’den yapılan yüzlerce başvuru arasından seçilen 20 projeden birisi olan Aeneas projesi, alternatif kültür turizmi açısından büyük önem taşıyor.

15 ay sürecek olan proje faaliyetleri, 1 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. Faaliyetler Türkiye’nin Edremit ilçesi ve İtalya’nın Roma şehrinde gerçekleştirilecek. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü Direktörü Stefano Dominioni, Vikingler Rotası, İtalya Kültür Bakanlığı, Türkiye Kültür Bakanlığı ve Aeneas Kültür Rotamızda yer alan tüm belediye, üniversite ve arkeolojik kazı alanlarının temsilcilerinin katılımlarıyla Edremit’te organize edilecek etkinliklerin, Körfez bölgesinin en önemli arkeolojik mirası olan Antandros Antik Kenti’nin Avrupa’da tanınırlığına büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Projenin Tüm Bütçesi AB’den

Projenin tüm faaliyetlerinin Avrupa’dan sağlanan hibe ile gerçekleştirileceği ve Edremit Belediyesi bütçesinden herhangi bir harcama yapılmayacağı açıklandı.

Edremit Belediyesi, Aeneas Rotası Derneği’nin de kurucuları arasında yer alıyordu.

Mavi Bayrak Nedir? İşte Edremit’in Mavi Bayraklı Plajları