Bizi Takip Edin

Ekoloji

CHP’li Öztunç: ‘Çevre Davalarının Giderlerinde Muafiyet Sağlanmalı’

Ali Öztunç çevre davaları muafiyet

CHP’li Ali Öztunç, çevre davaları için doğa savunucularına çıkartılan mahkeme giderlerine muafiyet sağlanması için çağrıda bulundu.

Anayasanın 56. Maddesini hatırlatan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, devlet ve vatandaşa çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek ödevi verildiğini söyledi.

‘Çevre Davaları Kamu Davası Sayılmalı, Masrafları Hazine Karşılamalı’

“Çevre Davaları Kamu Yararına Açılan Davalar Olarak Görülmeli”

Büyük bir külfete dönüşen dava açma süreci, mahkeme giderleri ve bilirkişi ücretlerinin vatandaşların karşılayabileceği meblağların çok üzerine çıktığını belirten Öztunç, “Çevre davalarının kamu yararına açılan davalar olarak kabul görmesi ve dava harç ve diğer yargılama giderlerinde muafiyet sağlanması” gerektiğini ifade etti.

“Gönüllülük Esasına Dayanıyor”

“Günümüzde ekolojik yıkım olarak nitelendirilen krize yol açan atık, ormansızlaşma gibi kirlilik ve bozulma sorunları yaşanmakta, canlı türleri, doğa yaşam alanları, ekosistemler, doğal, tarihi ve kültürel varlıklar yok olmakta, iklim değişikliği ve sera etkileri yaşanmakta, güvenli su ve gıdaya erişim güçleşmektedir” ifadelerini kullanan CHP’li Öztunç, “Çevre davaları gönüllülük esasına dayanıyor ve kazanç amacı gütmüyor. STK ve odaların maddi güçleri de yok denecek kadar az. Nitekim bu davaların çoğunda, avukatlık hizmetleri de dahi gönüllülük esasına dayanmakta” dedi.

CHP’li Ali Öztunç: ‘Her Yer Bitti, Gözü Kapadokya’ya Diktiler’

“Adalete Erişim Kolaylaştırılmalı”

Birçok ülkede, kamu menfaatine açılan davaların sınırlarının kaldırıldığını ve bu amaçla açılan davalar kaybedilse bile dava masraflarının davacıya yüklenmemesine yönelik içtihatlar geliştirildiğinin altını çizen Öztunç, “Yaşama hakkının ön koşulu olan doğanın korunması için, adalete erişim kolaylaştırılmalıdır” dedi.