Bizi Takip Edin

Ekoloji

Ata Demirer: ‘Tarım İlacı Yoktur, Böcek Zehiri Vardır’

Tarım İlacı Böcek Zehiri ata Demirer

Ünlü komedyen Ata Demirer, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Demirer, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “tarım ilaçlarına” tepki gösterdi. 

“Tarım ilacı yoktur, böcek zehiri vardır” diyen Ata Demirer, çiftçilik yapan tanıdığı insanları, sigara içmemelerine rağmen kanserden kaybettiğini vurgulayarak sitem etti.

Demirer’in paylaşımına çok sayıda ziraat mühendisi de destek verdi.

Türkiye’de Çiftçilerin Saçında Bile Pestisit Kalıntısı Var

Ata Demirer: “Doğal yollara mı dönsek?

Demirer, şunları yazdı: “Tarım ilacı yoktur! Böcek zehiri vardır! Ve önce uygulayan insanları etkiler. Hiç sigara içmeyen tanıdığım insanları akciğer kanserinden kaybettim, ortak noktaları çiftçilikte dönemimizin tarım ilacı uygulaması. Yorum sizin. Doğal yollara mı dönsek?”

Yıkım ve Talanın Ortasında: 2020’de Sofralar 25 Tarım Zehirinden Kurtuldu

Zehirsiz Kampanya 25 Pestisiti Yasaklatmıştı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin öncülüğünde 100’ü aşkın kurum ve inisiyatifin oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, insana ve çevreye zarar veren tarım zehirlerinin yasaklanması için 23 Kasım 2019’da Zehirsiz Kampanya’yı başlatmıştı. Kampanya kısa sürede kamuoyunda yankı bulmuş ve kampanyanın talepleri ile ilgili TBMM’de 3 soru önergesi, 1 araştırma önergesi verilmişti.

Kampanyaya 146 bin kişi imza vererek destek oldu ve Tarım ve Orman Bakanlığı 25 pestisit etken maddenin yasaklanmasına, 7 etken maddenin de kısıtlanmasına karar vermişti.