Bizi Takip Edin

Ekoloji

Kış Mevsiminde K2 Dağı’nın Zirvesine Çıkarak Bir İlki Başardılar

K2 Dağı

Dünyanın Everest’ten sonra en yüksek noktası olan K2 dağının zirvesine kış mevsiminde ulaşan Nepalli dağcılar bir ilke imza attı.

Pakistan Dağcılık Federasyonunun (Alpine Club) Sekreteri Karrar Haidri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Ocak’ta 10 kişiden oluşan Nepalli dağcı grubunun 8 bin 611 metre yüksekliğiyle Everest Dağı’ndan sonra dünyanın en yüksek 2. noktası olan K2 (Karakurum) dağının zirvesine ulaşmayı başardığını söyledi.

Sermayenin Savunucuları ile Doğanın Koruyucuları Karşı Karşıya

K2 Zirvesi’ne Çıkış: Bir Kayıp Verdiler

Ekibin çığ, şiddetli rüzgarlar ve eksi 65 dereceye varan soğuğa göğüs gererek zirveye ulaştığını söyleyen Haidri, ekibin İspanyol üyesi Sergi Mingote’un Kamp 1’den, dağın 5 bin metre yükseklikte bulunan tedariklerin yapıldığı ana kampına inişi sırasında hayatını kaybetmesiyle sevinçlerinin yarım kaldığını belirtti.

Haidri, zirveyi keşif sırasında 3 dağcının da yaralandığını, bunların ana kampa nakledilerek tedavilerinin yapıldığını bildirdi.

20 Yıl Önce Bugün: K2’ye Tırmanan İlk Türk Dağcı Nasuh Mahruki

Daha Önce Beş Teşebbüs Başarısızlıkla Sonuçlandı

Tehlikeli arazisi ve sert doğası nedeniyle “vahşi dağ” olarak da bilinen dağın zirvesine kış mevsiminde ulaşmak için daha önceki 5 teşebbüs başarısız olmuştu.

Maceracıların ilgi odağı olan ve daha önce 300 dağcının ilkbahar ve yaz mevsiminde zirvesine ulaştığı dağ, daha önce olumlu hava koşullarında bile 86 dağcının hayatına mal oldu.

K2 İsmi Nereden Geliyor?

K2 Dağı, Karakurum’da Pakistan – Çin sınırı üzerinde bulunmaktadır.

10 Eylül 1856 tarihinde keşfedilmiştir. İsmini Britanya sömürgesi dönemindeki Hindistan’ın Kapsamlı Trigonometrik Harita Ölçümü sırasında Karakurum Dağları ölçülürken göze çarpan iki zirvenin K1 ve K2 olarak adlandırılmasından almıştır. Yerleşim merkezlerine olan uzaklığı sebebiyle yerel bir isim bulunamamış ve dağın adı K2 olarak kalmıştır.

K2’nin yüksekliği 8.611 metredir. Dağın ana kampı bile 5534 metrededir. Türkiye’nin en yüksek doruğunun 5137 metre olduğunu düşünüldüğünde, zirvenin yüksekliği tahmin edilebilmektedir.