Bizi Takip Edin

Ekoloji

Hava Kirliliğine Çare: Şişelenmiş Temiz Hava Satılmaya Başlandı

temiz hava çin şişe

Hava kirliliğine çare bulamayan Pekin ve Şanghay sakinleri, tanesi 20 dolara satılan temiz hava şişelerinden alıyor.
Kanadalı üreticilere göre 1 litre oksijen 150 kez solumak için yeterli.

Max Planck Kimya Enstitüsü’nün verilerine göre, Çin’de her yıl bir milyondan fazla insan hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor. Verimsiz tarım ürünleri, iptal olan uçuşlar ve trafik yasakları da hava kirliliğinin diğer önemli sonuçları arasında. Hava kirliliğine çare bulamayan Pekin ve Şanghay sakinleri, tanesi 20 dolara satılan temiz hava şişelerinden alıyor. Kanadalı üreticilere göre 1 litre oksijen 150 kez solumak için yeterli.

Temiz Hava Hakkı Platformu: 10 Maddede Hava Kirliliğine Çözüm

İlk 100 Şişe Dört Günde Satıldı

Kanada menşeili Vitality Air adlı şirketin kurucularından Moses Lam, şirketinin yakaladığı başarıya kendisinin de şaşırdığını belirtirken, CVC adlı televizyon kanalına verdiği röportajda bu işe eğlence amacıyla başladığını; fakat üretilen ilk 100 şişenin dört günde tükenmesinden sonra bunu profesyonel bir işe dönüştürdüğünü söylüyor.

“Temiz Hava En Çok Satan Ürünümüz”

Vitality Air Çin’in yanı sıra Hindistan’a, Kore’ye ve Vietnam’a da şişelenmiş temiz hava satıyor. Şirkete bağlı yirmi çalışan, iki haftada bir Kanada’da bulunan Rocky Sıradağları’na giderek yüzbinlerce litre temiz hava topluyor. “Kanada’da türünün ilk örneği olan Banff Ulusal Parkı’ndan toplanan temiz hava en çok satan ürünümüz” diyor Lam. Havanın sadece yüzde 20’si saf oksijenden oluştuğu için toplanan havanın sıkıştırılıp saflaştırılması gerekiyor. Lam, bu değerli ürünün raf ömrünün de çok sınırlı olduğunu ve şişelerdeki temiz havanın bir veya iki yıl içinde tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Dünya’da Bir İlk: 9 Yaşında Bir Çocuğun Ölüm Nedeni Hava Kirliliği

Oksijen için Alternatif Çözümler Aranıyor

Araştırmacılar bir süredir, havadaki oksijen miktarının nefes almamız için gerekli olan miktarın altına düşmesi durumunda kullanılmak üzere alternatifler bulmaya çalışıyor. Berlin Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi (MDC)’nin elde ettiği bulgulara dayanarak oksijen tüketiminin sınırlandırılması fikri üzerinde duruluyor. Bilim insanları çıplak kör farelerin havasız yeraltı yuvalarında uzun süre yaşayabildiğini keşfetti. Yapılan deneylerde bu farelerin dakikadaki nabızlarını 200’den 50’ye düşürerek ve bitki köklerindeki früktozları emerek beş saat boyunca hayatta kalabildikleri bulundu. Bilim insanları şimdi bunun insanlar için de mümkün olup olamayacağını araştırıyor.