Bizi Takip Edin

Ekoloji

Sivil Toplum ve Muhalefet İnegazi İçin Ayakta: ‘Taş Ocağı İstemiyoruz’

inegazi taş ocağı maden bursa

İnegazi halkı bölgelerinde yapılmak istenen kalker ocağına, kırma-eleme, yıkama ve hazır beton tesisine karşı eylem gerçekleştirdi.

İnegazi halkı, Nilüfer Belediyesi yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, Nilüferli Muhtarlar ve çok sayıda Nilüferli tepkilerini dile getirdi. ÇED Raporu’nun halkı bilgilendirme toplantısı yapılmak istendi ancak bölge halkı projeye karşı olduğunu gösterdi.

Sivil Toplum Bursa İçin Dayanışmada: ‘Sen De Bursa’ya Nefes Ol’

İnegazi Direniyor: ‘Çilek, Fasulye, Süt Bize Yeter’

Nilüfer’in doğasına ve verimli tarım arazilerine zarar verecek projeye karşı çıkan İnegazi, Kuruçeşme, Üçpınar, Atlas, Çalı, Yaylacık ve Tahtalı mahallesi sakinleri, yapılmak istenen bilgilendirme toplantısına katılmayıp, sloganlar atarak projeyi protesto etti. Projeden olumsuz etkilenecek olan bölgenin mahalle muhtarları başta olmak üzere çok sayıda vatandaş ellerindeki “Çilek, fasulye, süt bize yeter. İnegazi’nin yok olmasını istemiyoruz”, “Doğanın talanına hayır” yazılı dövizlerle sloganlar atarak, topraklarına sahip çıktı.

inegazi bursa taş ocağı eylem

DOĞADER: ‘Bursa’nın Yüzlerce Yıllık Tarihine İndirilmiş Bir Hançerdir’

‘Bilim ve İnsan Aklıyla Açıklanamaz’

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Çevre Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, projenin sadece bölgeye değil, tüm Bursa ve Nilüfer’e zarar vereceğini kaydetti. İnegazi’ye 300 metre mesafede yapılacak çalışmaların bölge halkına çeşitli açılardan zarar vereceğini ifade eden Aksoy, “Burada binlerce ton dinamit patlatılacak. Ortaya çıkacak toz tarım alanlarına zarar verecek. Kullanacağı milyonlarca metreküp su hoyratça akıp gidecek. Buraya yapılacak proje bilim ve insan aklıyla açıklanamaz” dedi.

Bursa’da Skandal: ’22 Köyün Kanalizasyonu, Kentin İçme Suyuna Karışıyor’

‘STK’lar İle Muhalefet Birlikte’

Projeye karşı tavır koyan halka, Nilüfer Kent Konseyi, Doğader ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın yanısıra; sivil toplum örgütleri, ilgili akademik odalar, mahalle komiteleri ve siyasi partilerden de destek geldi. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Nilüferli muhtarlar ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer aldığı İnegazi Mahallesi’nde, ilgili firma ve bakanlık yetkilileri bilgilendirme toplantısını gerçekleştiremeden bölgeden ayrıldı.

Yaşam Savunucuları: ‘İznik Gölü Bir Cinayete Kurban Gitmektedir’

inegazi Neslihan binbaş nilüfer

Nilüfer Kent Konseyi ve DOĞADER’den Destek

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da, İnegazi’ye gelerek bölge halkına destek verenlere teşekkür etti ve sonuna kadar gereken mücadelede üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. DOĞADER adına bölgeye gelen Murat Demir de Bursa ve Nilüfer’in yeşil dokusuna zarar verecek yeni bir projeye asla geçit vermeyeceklerini belirtti.

Kararlı bir duruş sergileyen İnegazililer, bunun başlangıç olduğunu ve bölgelerini, doğayı korumak için mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

Nilüfer Barajı Kurudu, 100 Yıllık Tarihi Köprü Ortaya Çıktı