Bizi Takip Edin

Ekoloji

Fukuşima Felaketi’nin 10. Yıl Dönümünde İmza Kampanyası Başlatıldı

Fukuşima Felaketi

Fukuşima Felaketi 10. yıl Dönümünde: Radyoaktif suların okyanusa boşaltılmaması ve tüm dünyada nükleer santrallerden vazgeçilmesi için kampanya başlatıldı.

Japonya, Fukuşima Nükleer Felaketi’nin 10. yıl dönümünde Fukuşima’nın radyoaktif  suyunu okyanusa boşaltmayı planlıyor. 24 Ülke ve 360 Çevreci sivil toplum örgütü bu plana tepki göstererek bir imza kampanyası başlattı.

Türkiye’den çok sayıda yaşam savunucusu kurum, kuruluş ve topluluk kampanyaya destek verdi.

Akkuyu Nükleer Santrali Davası İçin Dayanışma Çağrısı

“Nükleer Enerji Miadını Çoktan Doldurdu”

İmza kampanyasına çağrı metni şöyle:

“Japon hükümeti Fukuşima’nın radyoaktif  suyunu okyanusa boşaltmayı planlıyor. Japonya’da Fukuşima ve çevresindeki eyaletlerde yaşayan halk hükümetin bu planına karşı güçlü bir muhalefet ediyor. Fukuşima eyaletindeki Balıkçılar Birliği ülke bazında örgütlü olan Balıkçılar Birliği’nin desteğini alarak  hükümetin bu planına itiraz ettiklerini hükümete bildirdi. Fukuşima Eyaleti Tarım Kooperatifleri ve Ormancılar Birliği’nin  Fukuşima’daki 43 yerel yönetimin de desteğini alarak başlattığı bu kampanya, Japonya genelinde hükümetin  planına itiraz eden 450 bin  yurttaş tarafından imzalandı. Radyoaktif suyun denize boşaltılmasına karşı oluşan güçlü muhalefet denizaşırı ülkelerde, özellikle komşu ülkelerde duyulan endişeyi ve hükümetin bu planına itirazları tetikledi.

Fukuşima Nükleer santral tesisinde biriktirilmiş olan radyoaktif kirli suyun miktarı bugün 1,24 milyon tonu geçmiş bulunuyor. Bu suyun okyanusa boşaltılması halinde radyoaktivitenin gıda zincirine karışıp  çevre ve insan sağlığı üzerine olumsuz etki etmesinden büyük endişe duyuyoruz ki  balık ve kabuklu deniz hayvanları bu bölgede insanlarının temel gıda  maddeleri arasında bulunuyor. Dolayısıyla biriktirilen bu radyoaktif suyun içindeki radyoaktif elementler yarılanma ömürlerini önemli ölçüde tamamlayana kadar tüm bu suyun muhafaza edilmesini Japon hükümetinden talep ediyoruz. Bununla beraber hükümetin bir yöntem olarak radyoaktif atık katılaştırma çalışmaları da yürütmesi kabul edilebilir.

Bu arada komşumuz Güney Kore’de hükümet kağıt üstünde nükleer enerjiden çıkış kararını destekleyebileceğinin  işaretlerini vermişse de yeni nükleer santrallerin yapımı henüz sonuçlandırılmamış bulunuyor. Esasen Gyeongju’daki Wolseong Nükleer Santrali’nde meydana gelen tirityum sızıntısı ve Yeonggwang Hanbit Nükleer Santrali’nde  reaktörün  muhafaza kabında tespit edilen  hava boşluğu önemli güvenlik açıklarıydı. Tayvan’da ise hükümet görünüşte “2025’te sıfır nükleer enerji üretimi” sloganı altında Asya’daki  nükleerden çıkan ilk ülke olma yolunda ilerliyor. Ne var ki, Tayvan hükümeti, Ağustos 2021’de 4. Nükleer Santralin inşasına devam etmek için referandum yapmayı planlıyor.

Benzer şekilde, Türkiye ve Hindistan’da nükleer santrallerin inşası devam ederken, Filipinler de dahil olmak üzere diğer ülkeler nükleer santraller inşa etmek için yeni fırsatlar arıyor. Bununla birlikte yüzbinlerce yıldır gelecek nesilleri etkileyecek olan nükleer atıkların güvenli şekilde depolanması ve bertarafı konusundaki tartışmalar Kore, Japonya, Tayvan ve Avustralya’da devam ediyor.”

‘Nükleer Silahlanma Bugün İtibariyle Resmen Yasa Dışıdır’

Fukuşima Nükleer Felaketi Üzerinden 10 Yıl Geçti

Fukuşima Nükleer Felaketinin üzerinden on yıl geçmişse de Asya’da ve dünyanın diğer bölgelerinde nükleer enerjiyle yola devam etme girişimleri sürüyor. Öte yandan dünyanın yenilenebilir enerjiye yöneldiği bir dönemde, nükleer enerjinin miadını çoktan doldurmuş olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform: Sinop’u Feda Etmeyeceğiz

Taleplerimiz:

●      Japon hükümeti, Fukushima Nükleer Santralinin biriktirilen radyoaktif  suyunu okyanusa boşaltma planını durdursun,

●      Kore hükümeti Wolseong Nükleer Santrali’nde meydana gelen radyoaktif sızıntının durumu hakkında açıklama yapsın,

●      Tüm hükümetler yeni nükleer santraller inşa etme planlarından vazgeçsin ve bunun yerine yenilenebilir enerjiyi genişletmeye odaklansın,

●      Tüm hükümetler, tehlikeli nükleer santrallerin işletimini durdursun ve nükleer reaktörlerin ömrünü uzatmak  plan yapmasınlar,

●      Bölge sakinlerinin onayı alınmadan nükleer atık tesis ve alanları inşa edilmesin.

İmza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

EMO: “Nükleer Santralın Her Şeyi Yabancı Ama Kazası Yerli”

Kampanyanın Yaygınlaştırıcıları: 24 Ülke, 306 Sivil Toplum Örgütü

Kampanyaya Türkiye’den katılan kurum, kuruluş ve topluluklar şu şekilde: Nukleersiz.OrG, Yeşiller Partisi, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform(NKP), Mersin Nükleer Karşıtı Platform (Mersin NKP), Sinop Nükleer Karşıtı Platform (SNKP), Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği (SNKP DER), HDP Sinop, SYKP, Sinop Sol Parti, Emek Partisi, Sinop TİP, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Yenifoça Forum, Sinop Çevre Dostları Derneği, Sinop Kent Hakları Derneği (KENT SAV), Eğitim İş Sinop Şubesi, Eğitim Sen, Sinop TÜKODER, Gerze Halkevi ve Gerze Bilim Kültür Sanat ve Spor Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Sinop, Çagdas Yaşamı Destekleme Derneği Sinop, Yeryüzü Derneği, Yeni İnsan Yayınevi, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERCED), Bakırtepe Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Divriği Kültür Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Amed Ekoloji Derneği, Hevsel Koruma Platformu, Burhaniye Çevre Platformu (BURCEP), DOĞADER, Artvin Çevre Platformu, Söke Çevre Platformu, Ordu Çevre Derneği, Antalya Ekoloji Meclisi, Kuşadası  Çevre Platformu, Yeşil Artvin Derneği, Mardin Ekoloji Derneği, Aydın Çevre ve Kültür Derneği (AYÇEP), Ekoloji Birliği, Her Yer Kazdağları, Kazdağları Kardeşliği, Muğla Çevre Platformu, Datça Kültür Sanat Dayanışması, Doğanın Çocukları, Çesme Çevre Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Agonya Doğa Koruma Girişimi, Munzur Çevre Derneği, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Cine Yaşam Platformu (CİYAP), Bozcaada Forum, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Troya Çevre Derneği, Karadeniz İsyandadır, Didim Çevre Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Karaburun Kent Konseyi, Yarımada Yeşilleri ve Çeşme, Urla, Seferihisar, Karaburun Çevre Platformu, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Didim Eğitim ve Çevre Derneği, Yenişehir Çevre Platformu, Yalova Platformu, Validebağ Gönüllüleri Derneği, Emirdag Yaylaları Doga Platformu, Yasam ve Dayanışma Yolcuları, Didim Derneği, Didim Eğitim ve Çevre Derneği, Ankara Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği