Bizi Takip Edin

Gündem

HDP’li Oya Ersoy: ‘Üniversitelerin Bu Şahıslardan Arındırılması Gerekir’

Oya Ersoy

İstanbul HDP Milletvekili Oya Ersoy, Boğaziçi öğrencilerini hedef gösterip, tehdit eden Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, hakkında Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına soru önergesi verdi.

İstanbul HDP Milletvekili Oya Ersoy, soru önergesinde “Boğaziçi Üniversitesine Cumhurbaşkanı kararı ile rektör olarak atanan Melih Bulu’nun demokratik bir şekilde seçimle rektör olmadığı ve üniversitenin asli unsurları olan öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından dile getirilmiştir. Sonuç itibariyle üniversitelerinde atanmış rektör değil seçilmiş rektör istediklerini söyleyen binlerce öğrenci hedef gösterilmiştir” dedi.

45 Ekoloji Örgütü, Boğaziçi Direnişi’ne Destek Açıklaması Yaptı

Oya Ersoy: “Barışçıl Eylemlere Sert Biçimde Müdahale Edildi”

Ersoy, önergede şunları dile getirdi:

“Öğrencilerin en demokratik hakkı olan taleplerinin kabul edilmeyip, aksine bazı gazete, televizyon ve siyasetçiler tarafından öğrencilerin “terörist” olarak gösterildiğini ve öğrencilerin meşru talepleri için yaptıkları barışçıl eylemlere güvenlik güçleri  tarafından sert bir biçimde müdahale edildiğini, öğrencilerin evlerinin kapıları kırılarak girildiğini ve sonuç itibariyle 10 öğrencinin tutuklandığını ifade etmiştir.”

‘Boğaziçi’ni Türkiyeleştirmeyin, Türkiye’yi Boğaziçi Yapın’

“Tweet Silince Suç Ortadan Kalkmıyor”

Öğrencilerin hedef haline getirilmesinin en somut örneği,  sosyal medyadan bir tweet atarak öğrencileri tehdit eden ve sonrasında o tweeti silen Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç’tır. Ne kadar o “tehdit” tweeti silinse de suçtur ve gereğinin yapılması gerekir

Son olarak Ersoy, bu suça ortak olmayacağız diyen bilim insanlarını üniversiteden uzaklaştırıp üniversiteleri “halkı kin ve düşmanlığa sevk” eden iktidar sahiplerinin ifadesiyle “kindar ve dindar” şahsiyetlere teslim ettiğinizde üniversite olmaz. Çünkü üniversite bilimdir, halkın yararına bilim üretir o nedenle üniversiteler, kayyumlar ile yönetilemeyeceği gibi eğitimci kimliğine uygun olmayan, bu şahıslardan da arındırılması gerekir.”