Bizi Takip Edin

Ekoloji

İstanbul İçin Peş Peşe Uyarılar: ‘Bir Hafta Boyunca Kara Gömülecek’

İstanbul Kar Meteoroloji

Cuma gününden itibaren İstanbul’da etkisini göstermesi beklenen kar yağışı, 1987, 2002 ve 2004’deki yağışlar gibi etkili olabilir.

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı değerlendirmesinde İstanbul’a beklenen kar yağışının  pazar akşamı başlayacağını duyurdu. Şen ayrıca kar yağışının çarşamba gününe kadar süreceğini de belirtti.

Bill Gates: ‘İklim Krizi Ve Biyoterörizm, Koronavirüsten Daha Büyük Felaket’

Orhan Şen: ‘Kar Yağışı Pazar Akşamı Başlar’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen İstanbul’a yağması beklenen kar yağışı ile ilgili son bilgileri paylaştı. Şen açıklamasında ‘İstanbul’a kar pazar akşamı başlar. Pazartesi, salı, çarşamba devam eder. Perşembe sistem Cut Off yani ana sistemden kopuyor. Beslenmeyecek kendi içindeki enerjiyi 2 gün daha azaltarak sürdürür. En kuvvetli pazartesi… Salı sıcaklık gece -1 C’ye gündüz 2 C’ye düşer’ ifadelerini kullandı.

İklim Değişikliği: ‘Küresel Isı Arttıkça Bizi Daha Beter Yıllar Bekliyor’

Ahmet Uçar: İstanbul ve Marmara Kara Gömülecek

Meteoroloji uzmanı Ahmet Uçar da sosyal medya hesabından yaptığı son açıklamasında beklenen kar yağışı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Son haftalık hava tahmin raporuna göre sistemin gelişi devam ediyor. İstanbul ve Marmara bölgesi Pazar gününden itibaren bir hafta boyunca kara gömülecek görünüyor. Alçak basıncın biraz güneye sarkmasıyla Doğu Karadeniz’in kar şansı azalmış, İç Anadolu’nun ki artmış görünüyor.”

İstanbul Kar

İmamoğlu 2021 İklim Uyum Zirvesi’nde: ‘İklim Değişikliğine Hazır Bir İstanbul Tasarlıyoruz’

Abdullah Kahraman: ‘Tulpar Fırtına Diye Bir Soğuk Hava Dalgası Yok’

Newcastle Üniversitesi Araştırmacısı, Atmosfer Bilimci Dr. Abdullah Kahraman ise, Türkiye’de beklenen kar yağışının 1987’de, 2002’de ve 2004’te görülen yoğun kar yağışlarına benzer olabileceğini ifade etti.

Kahraman, “Simülasyonlara göre yüksek basıncın etkisiyle çok soğuk hava kütlesi önce Doğu Avrupa’ya, zamanla Balkanlar ve Türkiye’ye taşınıyor. Önce Atlantik Okyanusu’ndan gelen, Akdeniz üzerinden Balkanlar’a ulaşacak bir siklon, ardından Akdeniz’de gelişen siklonlar Türkiye’ye bolca yağış getiriyor. Özellikle hafta sonundan itibaren ağırlıkla kar beklentisi var. Türkiye’de beklenen kar yağışının 1987’de, 2002’de ve 2004’te görülen yoğun kar yağışlarına benzer olma durumu söz konusu. Modellere göre Marmara Denizi’nin güney ve doğusu, Karadeniz, Kuzey Ege çevrelerinde günlerce sürecek, hayli fazla kar yağışı bekleniyor. Ancak bölgesel ve şehir bazlı detaylar için henüz erken.” şeklinde konuştu.

Son dönemde kendini meteoroloji uzmanı diye tanıtan kişilere prim verilmemesini belirten Kahraman, “Son dönemde medyada kendini ‘meteoroloji uzmanı’ diye tanıtan kişilere prim verilmemesi gerekiyor. Teknik eğitimden geçmemiş, internetten bazı modelleri takip eden kişilerin sorumsuz açıklamalarını insanlar resmi hava tahmini zannedebiliyor. Bu duruma insanlar dikkat etmeli. Türkiye’ye gelmesi beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte tulpar fırtınanın da geleceğini bazı kişiler ortaya atmış durumda. Meteoroloji literatüründe ‘tulpar fırtına’ diye bir soğuk hava dalgası yok. İnsanlar resmi makamlardan yapılmayan bu tarz açıklamalara itibar etmesinler. Özellikle MGM web sitesi ve uygulamasında açıklamaları takip etsinler.” dedi.