Bizi Takip Edin

Ekoloji

Ekosistemi Yok Edecek Maden Projesi İçin Karar Anı

Ekosistemi Yok Edecek

Cengiz Holding-Truva Bakır A.Ş. tarafından Çanakkale- Bayramiç’te gerçekleştirilmek istenen ekosistemi yok edecek Halilağa Bakır Madeni Projesi, İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşti.
Çevre örgütleri, odalar ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ında katıldığı İDK sonucu, 10 günlük süre sonunda Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Cengiz Holding-Truva Bakır A.Ş. tarafından Çanakkale-Bayramiç’te gerçekleştirilmek istenen Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin 10 Şubat Çarşamba günü, Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı gerçekleşti.

Cengiz Holding Israrcı, Yaşam Savunucuları Kararlı

“Ekosistemi Yok Edecek”

Bayramiç ilçesinin üç köyü, Muratlar, Hacıbekirler, Halilağa köylerini kapsayan projeye çevre örgütleri bölgenin ekosistemini yok edeceği gerekçesi ile itiraz ediyorlar. Saat 11:00’da başlayan toplantıya, Bakanlık, şirket ve ÇED firması yetkilileri ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Kazdağları Ekoloji Platformu ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan katıldı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Çanakkale OLAY’a toplantıyla ilgili bilgi verdi. Toplantıya katılıma engel olmak amacı ile otobüslere izin verilmediğini belirten Doğan, katılımı sağlayarak itirazlarını yaptıklarını ve 10 günlük süre içerisinde verilecek kararı beklediklerini söyledi.

“Otobüslere izin verilmedi”

Toplantıya katılımı engellenmek istendiği belirten Doğan; “Ankara`ya gelmeden baya bir sıkıntı çıkartıldı. Bayramiç Belediyesi araç vermişti güvenlik bu durumda belediyeyi arayarak müdahale edileceği söylenmiş. Belediyede aracı geri çekmek zorunda kaldı. Seyahat acentesi ile gelmeye istedik, buda Ulaştırma Bakanlığı tarafından engellenmiş. Bizlerde otobüs biletli ayarlayarak geldik” dedi.

Ekolojik Yıkıma Karşı Kuruldu: ‘Kazdağları Ekoloji Platformu’

Karar, 10 günlük süre sonunda açıklanacak

10 günlük süre içerisinde verilecek kararı beklediklerini ifade eden Doğan; “Toplantıda ÇED firmasının şirketin elemanı gibi çalıştığına bir kez daha tanık olduk. Normalde ÇED firmaları bağımsız olmalı ve bilimsel çalışmalılar. Ancak hep firmanın lehine çalıştılar ve ne kadar para kaybının olacağını anlattılar. Buna itiraz ettik. Şirket tarafından görüntü alınmaya çalışıldı ancak buna karşı çıkarak izin vermedik. Toplantıya, vekilimiz Özgür Ceylan`da katıldı. Toplantı saat 11:00`da başladı. İki buçuk saat süren toplantıda itirazlarımızı yaptık ve İDK`nın sonucunu bekliyoruz. 10 gün içerisinde nihai kararın açıklanması gerekiyor. ÇED olumsuz derlerse bir süre kurtulmuş olacağız ancak ÇED olumlu derlerse tekrar 10 günlük itiraz hakkımızı kullanacağız, ondan sonra nihai karar ilan edilecek. Toplantıya, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Kazdağları Ekoloji Platformu ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan katıldı” dedi.