Bizi Takip Edin

Yazarlar

Ayhan Küyük: ‘Yüz Genç Ağaç Bile, Yaşlı Bir Ağacın Yerini Alamaz’

Ayhan Küyük Ormancılık

AYHAN KÜYÜK – Açık olarak işletilen madencilik sonrası ormanlık alanlarının yeniden ıslah edilmesiyle “Orman” eskisi gibi olabilir mi?

Keşke bu soruya hep birlikte evet diyebilseydik. Ne yazık ki bunun neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum. Gerçi başarılı olunsa dahi gerçek bir ormanın ortaya çıkması yaklaşık 500 yıl sürecektir. Yani en az 10 nesil.

Şu anda iklim değişikliği, erozyon vb. ile ilgili acil sorunlarımız var. 500 yıl çok uzun bir süre. Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada mineral ve enerji kaynaklarının büyük bir kısmı ormanlık bölgelerde bulunmakta ve sonuç olarak zengin mineral ve enerji rezervleri nedeniyle yüzeysel madencilik sırasında ormanlık araziler, çok ciddi rahatsızlıklara maruz kalmaktadır.

Ekolojik Yıkıma Karşı Kuruldu: ‘Kazdağları Ekoloji Platformu’

Ayhan Küyük: ‘Genç Fidanlar Yüzyıllar Boyunca Eski Ormanın Yerini Alamaz’

Madencilik sonrası ortaya çıkan peyzajlar, ekosistemlere yönelik büyük ölçekli rahatsızlıkların en bariz örnekleridir ve bu durum dünya çapında ilgi ve endişe kaynağıdır. Kömür, demir, krom, altın ve taş ocağı işletmeciliği bunda önemli bir rol oynamaktadır. Açık madencilik, Dünya’nın yüzeyindeki ve hidrolojik koşullardaki rahatsızlığı güçlü bir şekilde etkiler. Özellikle topografya, bitki örtüsü ve su kaynakları üzerindeki etkileri çok tartışmalı bir konu olmuştur. Bunun yanında yapraklı ağaç ormanlarının geniş alanlarının yok edilmesi, nesli tükenmekte olan birkaç türü tehdit ederek biyolojik çeşitlilik kaybına da neden olmuştur.

Üzerinde orman olan ve açık olarak işletilen maden ocaklarında bir sürü yaşlı ağaç kesiliyor ve daha sonra sahanın rehabilitasyonunda binlerce genç ağaçlar dikiliyor. Ancak 100 genç ağaç bile yaşlı bir ağacın yerini almaz. Kesilen ağaçların büyük bir kısmı birkaç yüz yaşında ve genç fidanlar muhtemelen en azından yüzyıllar boyunca eski ormanın yerini alamayacak. Belki bir yeşillik görünüyor ve kulağa mantıklı geliyor ancak gerçekte bu bir felakettir ve öyle kalacaktır.

Yaşam Düşmanları 100 Yıllık Çam Ağacını Kesip Kaçtı

Peki Bu Eski Ormanlar Niçin Önemli?

Günümüzde orman ekosistemlerine her zaman hizmet açısından bakıyoruz. Bizim için, iklim için ne yapıyorlar? Hiç şüphe yok ki eski ormanlar havadan CO2 çekerek, çevrelerini soğutarak, temiz su sağlayarak ve erozyonu önleyerek muazzam bir katkı sağlıyor.

Üzerinde orman olan ve açık olarak işletilen maden ocaklarında traşlama kesimleri, Türkiye gibi kuraklık periyoduna giren tüm ülkeler için bir felakettir. Özellikle yaz aylarında açık işletilen maden sahalarında hava çok sıcak olabilir ve orman yoksa, toprak çok çabuk kurur. Ve güncel araştırmalardan biliyoruz ki, ormanlar yaz aylarında ortalama olarak on dereceye kadar sıcaklıkları düşürüyor.

Yenilenme ekolojisi genç bir bilimsel disiplin olmasına rağmen, yeniden yapılandırmanın öngörülebilir gelecekte eski orman ekosistemlerinin kaybının yerini alamayacaktır. Yaşlı ve biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan ormanların yerinden edilmesi hiç hoş değildir. Özellikle iklim değişikliği açısından, dünyamızın daha da ısındığı, daha da kuruduğu düşünüldüğünde, aslında her ağaç bizim için vazgeçilmezdir.

Bu konuda en iyi çözüm, ormanın ayakta durmasına izin verecek politikalar geliştirmektir.

Kuzey Ormanlarını Tehdit Ve Tahrip Eden Faaliyetler Raporlandı