Bizi Takip Edin

Kültür

Doğayı Ve Yeryüzü Kaynaklarını Zapteden İnsana Karşı Başkaldırı Sergisi

Fazilet Kendirci 6gen Bellek Sergisi

Sanatçı – Ressam Fazilet Kendirci’nin doğa ve insan arasındaki hakimiyet savaşına dikkat çektiği doğayı zapteden insana karşı bir başkaldırı sergisi olan “6gen Bellek” başlıklı sergisi Piramid Sanat’ta açıldı.

Sanatçı Fazilet Kendirci’nin 6 yıllık çalışmasının sonucu bir başkaldırı sergisi niteliği taşıyan “6gen Bellek” sergisi, bireyin gerçeklik algısı üzerinde medyanın etkisini, toplumsal belleğin yakın tarihle kurduğu ilişkiyi ve en temelde insanın dünya ve evrendeki yerini izleyicisiyle birlikte sorguluyor.

365 altıgen tualin birleşmesiyle meydana gelen eserin ön yüzü, sanatçının anlatımıyla “insanın bir damla sudan meydana gelmesi, gelişimi, başarılarının en doruk noktasına ulaşması ve zaman içinde tekrar gücünü yitirmesiyle birlikte tekrar bir damla ile bitişini” temsil ederken arka yüzünde ise 2007-2012 yılları arasında basında yer alan haberler yer alıyor.

Hayvancılık Endüstrisi Üzerine Düşündüren Sergi: ‘Afiyet Olsun’

Başkaldırı Sergisi: Altıgen Eserler, Hücrenin Ve Doğanın Bağına Dikkat çekiyor

Fazilet Kendirci

Dünyanın pek çok ülkesinden siyaset, sosyoloji, teknoloji, ekonomi ve ekoloji konularında yayınlanmış haberler içeren arka yüz, birbiriyle bağlantısız görünen ancak “göbek bağı” olan bu konuları yan yana getiriyor. Yaratım sürecinde özellikle boş bırakılan yapıtın kalbindeki altıgen tualler, sergi süresince güncel haberlerle beslenerek, izleyicisiyle interaktif bir şekilde gelişiyor.

Kullanılan tuallerin 24 cm kenarları bir güne, 365 adet olması bir yıla, altıgen olması ise hücreye ve doğanın en kuvvetli bağına referans veriyor. Bu referanslarıyla 6gen Bellek, izleyicisini bellek, akıl, tarih, kayıt, zaman, iktidar ve insana dair çapraz okumalar yapmaya teşvik ediyor.

Fazilet Kendirci’nin 6 yıllık çalışmasının ürünü olan, pandemi sürecinde açılarak insanın doğa ile yabancılaşmasına dikkat çeken bu sergiyi Piramid Sanat’ta 26 Şubat 2021 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Gerekçesiyle Dümdüz Edilen Dereli’nin Hikayesi