Bizi Takip Edin

Ekoloji

HDP’li Eksik: ‘Sınırımızdaki Saatli Bomba Acilen Kapatılmalıdır’

metsamor nükleer santrali

HDP’li Habip Eksik, Ermenistan’a ait ve Türkiye sınırına sadece 16 km uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali’nin kapatılması için çağrıda bulundu.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Metsamor Nükleer Santrali’nin kapatılması için çağrıda bulunarak; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

‘Nükleer Silahlanma Bugün İtibariyle Resmen Yasa Dışıdır’

Metsamor Nükleer Santrali: ‘Sınırımızdaki Saatli Bomba’

HDP’li Habip Eksik’in konuya ilişkin çağrısı ve soru önergesi şu şekilde:

“5 Şubat tarihinde Merkez üssü Ermenistan devletinin Arbarat kenti yakınlarında 4.7 ve 13 Şubat tarihinde Ermenistan’ın Armavir kentinde 4.9 şiddetinde olmak üzere, son bir ay içinde iki ciddi deprem meydana gelmiş ve artçı depremler de halen devam etmektedir.

Bir deprem veya başka bir sebeple kaza geçirmesi durumunda santralin Ermenistan, Nahçıvan, İran, Azerbaycan ve Gürcistan’a ve Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesine büyük zarar vereceği öngörülmektedir. Türkiye sınırındaki bu santralden sadece 16 kilometre uzaklıkta olan Iğdır şehri ise nükleer bir kaza anında yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Santralden insan sağlığını tehdit eden birçok radyoaktif sızıntı yayılmaktadır. Ayrıca Arpaçay ve Aras Nehirlerinden çekilerek santralın soğutulmasında kullanılan su yeraltına geri verildiği söylenmektedir. Iğdır il Tarım Müdürlüğü’nün verilerine göre son yıllarda hayvanların sakat doğumlarında artış bulunmaktadır. Bölgede kanser hastalıklarında büyük bir artış olduğu gözlenmektedir. Halk yetiştirdikleri meyve ve sebzelerde de santralin yarattığı etkilerin olduğu ifade edilmektedir. Sınırımızdaki bu saatli bomba kapatılmalıdır.”

EMO: “Nükleer Santralın Her Şeyi Yabancı Ama Kazası Yerli”

Santralin Kapatılması İçin Girişimlerde Bulunuyor Musunuz?

  1. Metsamor Nükleer Santrali’nin olası bir depreme karşı dayanıklılığı konusunda tarafınızda güncel bir veri, bilgi var mıdır? Kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
  2. Bu santralin kapatılması için hükümet olarak Rusya, Ermenistan, AB, uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimleriniz var mıdır? Var ise bunlar nelerdir ve hangi aşamadadır? Olacak mıdır? Ayrıca bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde önemli rol oynayacak Türkiye ile Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan Alican sınır kapılarının yeniden açılmasına yönelik Bakanlığınızı herhangi bir çalışması var mıdır? Olacak mıdır?
  3. Bakanlık santralin Türkiye için yarattığı tehlikeleri uluslararası platformlarda gündeme getirmiş midir, bu hususta alınmış bir karar veya çalışma var mıdır? Olacak mıdır?
  4. Iğdır ilinde radyasyon ölçümü Atom Enerjisi Kurumu ve başkaca kurumlar tarafından, hangi periyotlarla, hangi zamanlarda yapılmıştır? Yapılacak mıdır? Yapıldıysa sonuçları nelerdir? Kamuoyuyla paylaşılmış mıdır? Paylaşılacak mıdır?
  5. Bakanlığınız Metsamor Nükleer Santralinin çevreye verdiği zararları önlemek için insan ve canlı sağlığı adına ne gibi önlemler almıştır? Bu hususta halk bilgilendirilmekte midir? Bilgilendirilecek midir?
  6. Iğdır’da kanser vakalarındaki artışta Ermenistan Metsamor Nükleer Santralinin etkisi nedir? Bakanlığınızın bu yönlü yürüttüğü herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır? Olacak mıdır?
  7. Metsamor Nükleer Santralinin insanlar dışındaki canlılar üzerinde etkisi araştırılmış mıdır? Araştırılacak mıdır?
  8. Metsamor’un zararlı etkililerinden halkı korumak için bakanlık olarak yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?
  9. Türkiye’de Çernobil benzeri bir facia yaşanmaması için gerekli önlemler alınmış mıdır? Alınacak mıdır? Halka olası bir nükleer kazaya ve radyasyon sızıntısına karşı tatbikat yapılmış mıdır? Yapılacak mıdır? İyot tabletleri dağıtılmış mıdır? Dağıtılacak mıdır?
  10. Çernobil ve benzeri facialarda Nükleer Zararların Tazmini konusunda mağdur olanlar zararlarını karşılamak için Uluslararası üst mahkemelere kadar başvurmuş ve uzun süre zararlarını tazmin edememiştir. Birçok ülke bu facialar sonrası yeni yasalarla zarar tazminini uluslararası anlaşmalarla güvence altına almaya çalışmıştır. Örneğin,  Japonya’da deprem ve doğa afetleri çok olmaktadır. Özel sigortalar bu tür zararları karşılamamaktadır. Neredeyse Türkiye sınırları içinde yer alan bu nükleer santralin kazaya uğraması durumunda Türkiye’nin uğrayacağı zararın ne şekilde tazmin edilmesi planlanmaktadır? Metsamor nükleer santrali olası bir kaza veya nükleer sızıntıya karşı sigortalanmış mıdır?

 

CHP’li Başarır: ‘Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında Patlama Meydana Geldi’

Çernobil Teknolojisi İle İnşa Edildi

1979 yılında üretime başlayan santral 1988 yılında yaşanan depremde ciddi derecede zarar görerek uzun süre kullanım dışı kalmıştı. 1995 yılında Ermenistan enerji ihtiyacını gerekçe göstererek, santrali tekrar üretime geçirmişti.

Metsamor Nükleer Santrali 1977 yılında Çernobil ve Fukuşima ile aynı teknoloji kullanılarak Rosatom tarafından inşa edilmişti. Santral, 2005 yılında ömrünü tamamlamasına rağmen hala faaliyete devam ediyor.

Akkuyu Nükleer Santrali Davası İçin Dayanışma Çağrısı

Dünyanın En Tehlikeli Nükleer Santrali

Metsamor, Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından da dünyanın en tehlikeli santrali ilan edilmişti.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform: Sinop’u Feda Etmeyeceğiz