Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Erzincan ve Tunceli’deki Mera Alanlarının Yüzde 66’sı Maden Ruhsatlı’

Erzincan ve Tunceli’deki mera alanları tehdit altında

TEMA Vakfı’nın Kazdağları, Artvin ve Muğla’dan sonra hazırladığı yeni raporda, Erzincan ve Tunceli’deki mera alanları tehdit altında.
Bu alanların yüzde 66’sının madenlere ruhsatlı olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz aylarda Kazdağları, Muğla ve ardından Artvin’e ilişkin raporları paylaşan Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Erzincan ile Tunceli’ye ilişkin çalışmalarını da açıkladı. TEMA Vakfı’nın hazırladığı 4’üncü raporda Erzincan ve Tunceli‘nin yüzde 52’sinin ve mera alanlarının yüzde 66’sının madenlere ruhsatlı olduğu açıklandı.

Enerji Ve Maden Şirketlerine Ayrıcalık Tanıyan Yasa Neleri Kapsıyor?

Bu Raporda Erzincan ve Tunceli’deki Mera Alanları Yer Aldı

Geçtiğimiz aylarda Kazdağları ve Muğla ile ardından Artvin’e ilişkin raporları paylaşan TEMA Vakfı, en son 4’üncü rapor olarak Erzincan ile Tunceli’ye ilişkin çalışmalarını da açıkladı. TEMA Vakfı’nın paylaştığı önceki raporlarda Artvin’in yüzde 71’i, Muğla’nın yüzde 59’unun, Kazdağları’nın ise yüzde 79’unun madenlere ruhsatlı olduğu belirtilmişti.

TEMA’nın sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Erzincan ve Tunceli illerini nasıl bir gelecek bekliyor?” dendi. Ayrıca açıklamada, “Haritalandırma çalışmaları Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden elde edilen resmi verilere dayanmaktadır. İhale, araştırma ve işletme safhalarındaki ruhsatların tümünü içermektedir” ifadelerine yer verildi.

Meralarımız Madencilik Tehdidi Altında

Raporu değerlendiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Türkiye’de mera alanlarının madencilik ruhsatlarının tehdidi altında olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “TEMA Vakfı olarak toprağımızın, doğa ve tarım alanlarımızın, su varlıklarımızın ve kültürel değerlerimizin korunmasını talep etmekteyiz. Ülkemizin bozkır, mera ekosistemlerinin içinde yer aldığı, ülkemizin hayvancılığının, bal üretiminin merkezi olan bölgede meraların 66’sı madencilik ruhsatlarının tehdidi altındadır.”

Soma Maden Katliamı Davası: Tutuklu Sanık Kalmadı

“Hazine Boşaldıkça Mera Ve Ormanlar Maden Lobilerine Peşkeş Çekiliyor”

TEMA’nın yeni raporunu değerlendiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç“AKP döneminde Türkiye delik deşik ediliyor” dedi. Ülkede mera, orman, tarım, sit ve tarihi alanlarda maden aramalarının yapıldığına dikkat çeken CHP’li Öztunç, “Ülkenin kaynaklarını beş müteahhite peşkeş çekenler, hazineyi doldurmak için gözlerini Anadolu’ya diktiler” diye konuştu.

“Doğa elbet intikamını alır ve alıyor” diyen CHP’li Öztunç şu ifadeleri kullandı: “Biz AKP’nin artık bu talana son vermesini istiyoruz. İktidarı kaybeden AKP, memlekete kıyıyor. Bölgede mera alanlarının yüzde 66’sını maden şirketlerine peşkeş çekmişler. Ne bıraktılar geriye? Bu nasıl bir hırs, gözü dönmüşlük. Türkiye’yi parsel parsel maden lobilerine satıyorlar.”