Bizi Takip Edin

Gündem

Mansur Yavaş, Atatürk Orman Çiftliği’ne Sahip Çıktı: ABB İhaleyi Kazandı

Mansur Yavaş Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği arazi ihalesini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Anket A.Ş. kazandı. Belediye 10 yıllığına kiralanan alanı, park ve rekreasyon alanı olarak kullanacak.

AOÇ Müdürlüğü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışı olan AOÇ’nin yaklaşık 74 bin metrekarelik arazisi metrekare başına ortalama 1.5 liradan 10 yıllığına kiralanmak için ihaleye çıkmıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla belediyeni iştiraki Anket A.Ş. ihaleye katıldı. Belediye ihaleyi aylık 75 bin lira bedelle kazandı. Belediyeden yapılan açıklamada, 10 yıllığına kiralanan yerlerin Atatürk’ün mirasına uygun olarak park ve rekreasyon alanı olarak kullanılacağı belirtildi.

Atatürk Orman Çiftliği, Yapılaşmaya Açılmaya Devam Ediyor

Mimarlar Odası Kiralanmasına Tepki Göstermişti

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise AOÇ arazisinin kiralanmasına şu tepkiyi göstermişti: “Bu alan Ankapark’ın yanındaki tarımsal bir alandır. Kaçak Saray’ın karşısındaki ada parsel otopark alanı ve Kaçak Saray yakınındaki parsel ise rekreasyon alanı olarak belirlenmiş. Toplam 74 bin metrekare olan bu alanın aylık metrekaresinin 1.5 liradan kiraya verilmesi kabul edilemez. Atatürk Orman Çiftliği Kaçak Saray’ın otoparkı değildir. AOÇ müdürü, Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapıyor, suç işliyor.”

ABB daha önce AOÇ arazisinin bir kısmında da tarım yapıyordu.

Ata’nın Mirası ‘Atatürk Orman Çiftliği’ Yıllar Sonra Tohumla Buluştu

Mansur Yavaş: “Ankara’mızı ‘Yeşilin Başkenti’ Yapmak İçin Önemli Bir Adım Daha Atıyoruz”

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi kazanmasını sosyal medya hesabından şu şekilde duyurdu: