Bizi Takip Edin

Ekoloji

Yaşam Savunucuları Kazandı: 18 Kızıl Geyik İhalesi Tamamen İptal Oldu

18 Kızıl Geyik İhalesi Tamamen İptal Oldu

Eskişehir’de 18 kızıl geyik avı ihalesi mahkeme tarafından iptal edildikten sonra Danıştay 13. Dairesi tarafından da onandı.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın temyiz başvurusunu reddeden Danıştay kararında, avlanmanın geyik popülasyonunu devamı için gerekli olduğuna dair somut bilgi ve belge olmadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Şube Müdürlüğü’nce 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin geçen Temmuz ayında ihale açtı.

İhale kapsamında kentte, 6 ayrı bölgede yapılacak 18 geyik vurma ihalesi için 513 bin lira muhammen bedel biçildi. Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, ihaleye ilişkin yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirilmesi Zorunlu Hale Geliyor

18 Kızıl Geyik İhalesi İçin Mahkeme ‘İptal’ Dedi

Eskişehir İdare Mahkemesi, temmuz ayında Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği’nin başvurusu üzerine 18 kızıl geyik avı ihalesi hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermişti. Dosyayı karara bağlayan mahkeme ihalenin iptaline hükmetti.

Danıştay Son Noktayı Koydu

Kararı temyize götüren Bakanlık’ın başvurusu Danıştay tarafından reddedildi. Danıştay kararında, ihalenin kanunda aranan ‘açıklık’ ilkesi şartına aykırı olduğu, avlanmanın geyik popülasyonunun devamı için gerekli olduğuna dair dosyada somut bilgi ve belge olmadığını belirtti.

Aşırı Yüke Dayanamayan At Yığıldı: Sahibi Kuyruğundan Çekerek Ayağa Kaldırdı

“İhale Şeklen De Hukuka Aykırıydı”

Danıştay’ın kararını değerlendiren davanın avukatlarından Merve Şahin, “İlk derece mahkemesi tarafından verilen karar isabetliydi. Davalı idare ihalenin yaşlı ve hasta geyiklere yönelik olduğunu, popülasyonun devamı için gerekli olduğunu iddia etse de bunu somut veriler ya da uzman raporlarıyla ispatlayamadı. Ayrıca ihale şeklen de hukuka aykırılıklar içeriyordu. Danıştay da bu kararı onayarak isabetli bir karar verdi. Hayvan haklarının çokça tartışıldığı bugünlerde yargı ve hukuk adına güzel bir karar almaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.