Bizi Takip Edin

Ekoloji

Yeşil Salı Hareketi Başlıyor: Paranın Yeşili Değil, Doğanın Yeşili!

yeşil salı Kazdağları ekoloji platformu

Kazdağları Ekoloji Platformu, Yeşil Salı hareketi başlattığını duyurdu. Platform, ekolojik yıkıma karşı farkındalığı artırmak için salı günleri yeşil kuşanma çağrısında bulundu.

Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP) tarafından yapılan açıklamada, “İklim ve ekoloji aktivistleri olarak, ülkemizde her geçen gün artan ekoloji yıkıma karşı farkındalığı artırmak çin harekete geçiyor, paranın yeşilini değil, doğanın yeşilini savunduğumuzu göstermek için her salı günü yeşili kuşanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kampanya kapsamında her salı; kola ya da bileğe yeşil bir kurdela ya da kumaş takılması, evlerin balkonlarına da yeşil bir bez asılması istendi.

Ekolojik Yıkıma Karşı Kuruldu: ‘Kazdağları Ekoloji Platformu’

Yeşil Salı Manifestosu

KEP tarafından Yeşil Salı Manifestosu da yayınlandı:

“Bizler, farklı inanç, ideoloji, meslek ve coğrafyalardan gelen, yaşam hakkının tüm canlılar için olduğuna inanan eşitlikçi insanlarız. Doğanın hepimizin yaşam alanı olduğunu bilir, doğayla uyumlu yaşamak için elimizden gelen çabayı sarf ederiz. 

Doğal varlıklarımızı, kar amacı ve hırsı ile tahrip eden şirketlere karşı koruruz. Yeryüzündeki biyoçeşitliliğin korunmasının, insanların doğayla uyumlu bir yaşam sürmesiyle mümkün olacağına inanır, biyoçeşitliliğin yok olması tehlikesine karşı yaşam savunusu veririz.

İklim krizinin her geçen gün daha da hissedilir olduğu günümüzde gerçekleştirilecek tüm projelerin şeffaf, bilimsel ve ekosistem merkezli gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuruz. Doğanın bir meta olmadığını, yaşam kaynağımızın temelini oluşturduğunu bilerek ve yeryüzünün insan türünün konfor alanı değil, sayısız canlıı ve cansız ivarlığın eşsiz uyum bütünlüğü olduğu gerçeğiyle hareket ederiz.

45 Ekoloji Örgütü, Boğaziçi Direnişi’ne Destek Açıklaması Yaptı

‘Doğa Üzerindeki Kirli Ellerinizi Çekin’

Bizler,

Doğal kaynakların tüm akılcı dayanaklardan yoksun tüketildiği ve doğanın tüm paydaşlarının yaşamsal döngülerinin son bulma riskinin hızla arttığı şu günlerde, iklim ve ekoloji döngüsünün kırılmasını önlemek ve onarmak için sesimizi yükseltiyoruz.

Doğanın verdiği uyarıları görmeyen, gözü doymaz sermaye grupları için çalışan, yaşam savunucularının uyarılarını dikkate almayan, kamusal faydayı gözetmeyen, ekolojik yıkımı önleyecek yasaları yapmayan ve uygulamayan yönetimleri doğa adına bir kez daha uyarıyoruz: Doğa üzerindeki kirli ellerinizi çekin!

İklim hareketinin talep ve önerilerini vakit kaybetmeksizin dikkate alan;

  • Doğal varlıklarımızın ve biyoçeşitliliğin yok olmaması için gerekli önlemler acilen alınmalıdır.
  • Ekolojik yıkım ve tahribatları durduracak tüm önlemler hızlıca alınmalı, halihazırda doğaya dönük yıkıcı etkiler yaratan şirketlere karşı caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır.
  • Sermaye baskısı ile değil, iklim baskısı ile hareket edilmelidir. Yaşanabilir bir yeryüzü için adil paylaşım düzenini hakim kılmak, doğayı önceleyen, kamusal fayda doğrultusunda etkin politikalar planlanarak hayata geçirilmelidir.

TEMA: ‘Kazdağları’nda Sondaj Çalışmaları Durmuyor’

‘Evlerimizin Balkonlarına Yeşil Bir Bez Asıyoruz’

İklim ve ekoloji aktivistleri olarak, ekosistemin bütünlüğünü bozan, bozmaya yeltenen her bilinç, olgu ve eylemin karşısında olacağımızı ilan ediyoruz!

Doğanın maruz kaldığı kıyıma karşı, yaşam hakkını savunmak için, sermaye ve yönetimlerin hırslarına dur demek için, paranın yeşilini değil, doğanın yeşilini savunduğumuzu göstermek için her Salı günü, kolumuza, bileğimize yeşil bir kurdela ya da kumaş takıyoruz. Evlerimizin balkonlarına yeşil bir bez asıyoruz.

‘İklim Değişikliğinin En Kötü Sonuçlarından Kaçınmak İçin 9 Yılımız Var’

‘Yeşil Simge İklim ve Ekoloji Talanına Karşı Çığlığın Olacak’

Amacımız,

Toplumun tüm bileşenleri ile birlikte iklim ve ekoloji hassasiyetlerimizi en kuvvetli biçimde dile getirmek, sermaye grupları ve yönetim mekanizmaları üzerinde iklim ve ekolojiyi korumak ve kurtarmak için baskı oluşturmaktır. Yeryüzündeki yaşamın sürekliliği ve uyumu için iklimi değil, yaşam biçimini değiştir!

Yaşamı savunmak için, doğal ve kültürel varlıkların geleceğini korumak için bu harekete katıl, hareketi çağır. Koluna, bileğine takacağın yeşil simge senin iklim ve ekoloji talanına karşı haykırışın ve çığlığın olacak.

Doğana sahip çık! Yeşil salı hareketine katıl!”

BM Genel Sekreteri: ‘İnsanlık Doğayı Yok Ederek İntihar Ediyor’