Bizi Takip Edin

Ekoloji

ORÇEV: ‘Danıştayın İptal Kararı Emsal Olacak Özelliktedir’

ORÇEV Danıştayın İptal Kararı Emsal Olacak Özellikte

766 maden alanının ihalesinin iptal edilmesi için ekoloji örgütlerinin açtığı temyiz davası, Danıştay tarafından kabul edildi. ORÇEV, kararı “Danıştayın iptal kararı emsal olacak özellikte” şeklinde değerlendirdi.

68 ilde 766 maden alanı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilmişti. Bu ihalede Ordu’da da Altınordu, Ulubey, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde ihaleye çıkarılan toplam 9 maden alanı bulunuyordu. Aralarında Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) de bulunduğu çeşitli ekoloji dernek ve platformları ihalenin iptali için dava açmışlardı. Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin ihalenin iptal davasının görüşülmesini ret etmesi üzerine, Danıştay’a açılan temyiz davası sonrası Danıştay 13. Dairesi temyizi kabul ederek davanın görüşülmesine karar verdi.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül: “Geldikleri Gibi Gidecekler”

Danıştayın İptal Kararı Emsal Olacak Özellikte

Danıştayın iptal kararı ile ilgili olarak Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Dernek olarak Türkiye genelini ilgilendiren sorunlara Ekoloji Birliği aracılığıyla ortak davalar açıyoruz. Ordu’da Altınordu, Ulubey, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde dokuz yer maden için ihale edildi. 68 ilde toplam 766 alan var. İklim değişikliğine de etkisi olan bu çalışmaları durdurmak zorundayız. Bu nedenle hem fiili, hem de hukuki mücadelemizi veriyoruz. Ankara 4 İdare Mahkemesi’nin ihalenin iptali davamızın görüşülmesini ret kararını Danıştay 13. Dairesi yapılan ihalelerde hukuka aykırılık ve ihale yasasına aykırılık bulmasından dolayı davanın esastan görülmesine karar vererek yaptığımız temyiz itirazımızı kabul etti.. Danıştay bizi haklı buldu ve davanın görüşülmesinin gerekliliğine karar verdi. Bu dava Türkiye’de ilk oluyor. Bundan sonraki ihalelerin de iptal davasının önü açıldı. Ordu’daki 9 maden alanının da ihalesinin iptal edilmesinin yolu açıldı” şeklinde değerlendirildi.

ORÇEV: “Ölüyoruz, Tüm Ekoloji Grupları Birlikte Hareket Etmeli”

Fatsa’da Ağaç Kesimi Uygun Değil

Fatsa’daki altın madeni işletmeciliği lehine Fatsa Orman İşletme Müdürlüğü’nün ağaç kesimi için ihale sürecinin de değerlendirildiği açıklamada, “Fatsa’da altın maden işletmeciliği yapan Altıntepe Maden Şirketi’nin şu anki çalışma alanındaki çalışma süresi bitti. Alanı büyütmek için yeni ÇED süreci başlattı. ÇED almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaatları var. Bakanlıktan henüz ÇED olumlu kararı çıkmadı. Bunun için maden şirketinin yaptığı her fiili işlem yasalara aykırı demektir. Yani ÇED süreci bitmedi. Süre tamamlanmadan ÇED alınmış gibi ağaçların kesimine başlanması ÇED yönetmeliğinin 6. maddesi ve Anayasanın 56. maddesine göre yanlıştır, yasal değildir. Bu yasa dışı uygulamaya karşı hem hukuksal hem de fiili hakkımızı kullanacağız.” denildi.