Bizi Takip Edin

Ekoloji

KEP’ten Dalyan Sazlığı Açıklaması: ‘Belediye Meclisi Hukuku Çiğneyemez’

dalyan sazlığı

KEP, Dalyan sazlığı bölgesinin imara açılmasına tepki göstererek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne hukuku çiğnememesi çağrısı yaptı.

“Akçay-Dalyan Sazlığı – Sulak Alanı“nın bir kısmını da kapsayan 377 hektarlık arazi, geçtiğimiz yıl hazine tarafından bedelsiz bir şekilde, rezerv yapı alanı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi‘ne devredilmişti.

Kazdağları Ekoloji Platformu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından devrin kamuoyundan gizlendiği belirtildi.

2021 Şubat ayındaki meclis toplantısında 1/5000 ve 1/1000 lik imar planı hazırlığı ve arazinin satışı için yetki istenmişti.

Milletvekili İsyan Etti: ‘Balıkesir’i Parsel Parsel Satıyorlar’

 ‘Belediyenin Faaliyetleri Dikkat Çekici’

“Dalyan Sazlığı’nın balıklarını, kuşlarını ve her karışını tek tek savunacağız” diyen platform, söz konusu alanda yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

Devri kamuoyundan gizleyen Büyükşehir Belediyesi; araziyi yapılaşma açısından cazip hale getirmek amacıyla kolları sıvayarak bitişik sahilde kıyı düzenleme projesi geliştirmiş ve Zeytinli Rock Festival Alanı’na kadar Altınkum sahil düzenlemesini ilk aşama olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirmişti.

Projenin bu yıl yapılması planlanan ikinci aşaması Altınkum ve Haberkent arasında yer alan ve üzerinde henüz yapılaşma bulunmayan sulak alana bitişik kıyı şeridini kapsıyordu. Bu arada ilginç bir biçimde kıyı düzenleme projesiyle eş zamanlı olarak bölgedeki dere ağızları temizlik çalışmaları hız kazandı. Yerleşim alanlarına altyapı yetiştiremeyen belediyecilik anlayışının boş alanda altyapı faaliyetine girişmiş olması dikkat çekiciydi.

EDÇEP: ‘Bu Çığlığı Duyun, Son Dalyan Sazlıkları İmara Açılıyor’

Akçay Dalyan Sazlığı – Sulak Alanı Tehdit Altında: ‘377 Hektarlık Alan Yetmiyor’

Kazdağları Ekoloji Platformu yaptığı açıklamada, Akçay Dalyan Sazlığı’nın sulak alan olarak Ramsar Sözleşmesi‘nin koruması altında olduğunu hatırlattı ve bu yapılaşmanın hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

“Akçay Dalyan Sazlığı – Sulak Alanı da bir sulak alan olarak Ramsar Sözleşmesi ve çevre mevzuatının koruması altındadır. Doldurulması ve kurutulması suretiyle arazi kazanma konusu yapılamaz. Bu alanın Büyükşehir Belediyesine rezerv yapı alanı kullanımı Çevre Kanunu’na aykırıdır. Alana bitişik sahil şeridini sosyal kullanıma açmak amacıyla düzenleyerek, sulak alan ile deniz arasındaki bağlantıyı kesmek de ayrıca cinayettir. Suçtur.

Sulak alanda moloz dolgu faaliyeti suretiyle arazi kazanmaya çalışan belediye kanunu çiğnemekte ve suç işlemektedir. Sulak alan için belediye meclisinden satış yetkisi istenemez. Belediye Meclisi hukuku açıkça çiğneyerek böyle bir karar veremez. Sulak alanlar yapılaşmaya açılamaz.

Söz konusu alanla ilgili mevcut bilimsel araştırmaların toparlanması, ekosistem raporunun hazırlanması için bilimsel çalışma yürütecek bir ekibin oluşturulması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı- Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunularak sulak alan yönetim planının hazırlanmasının sağlanması gereklidir.”

Ekolojik Yıkıma Karşı Kuruldu: 67 Bileşenli ‘Kazdağları Ekoloji Platformu’