Bizi Takip Edin

Ekoloji

EDÇEP Başardı: ‘Dalyan’ın İmar Değişikliği ve Satışı Gündemden Çıktı’

EDÇEP Dalyan Sazlıkları

Dalyan sazlıkları bölgesinin imar değişikliği ve satışı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminden çıkartıldı. Müjdeyi, EDÇEP Sözcüsü Kubilay Öztürk duyurdu.

Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) Sözcüsü Kubilay Öztürk, Dalyan sazlıklarına ilişkin son bilgileri paylaştı. Öztürk, “Bugün gerçekleştirilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Dalyan arazilerinin imar değişikliği ve satışı konusu gündemden çıkartılmıştır. Bu konuda yapılan gündem dışı soru, açıklama ve cevaplarda, gerek Balıkesir Belediye Başkanı ve gerekse de Genel Sekreter tarafından, konunun “askıya alındığı”, üzerinde çalışmalar yapılacağı ve kamuoyunun isteklerinin dikkate alınacağı dile getirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

EDÇEP: ‘Bu Çığlığı Duyun, Son Dalyan Sazlıkları İmara Açılıyor’

Kubilay Öztürk: ‘Dalyan Projesinden Vazgeçilmedi Ama Üzerine Konuşulacak’

Dalyan projesinden vazgeçilmediği ama üzerinde konuşulacağını belirten Öztürk, “Zaten, bizim istediğimiz de “ben yaptım oldu” denilmesi yerine, “konuşalım, siz ne istiyorsunuz” denilmesiydi. Başkan’dan randevu da istenmiştir. Tarih ve saati belirlenince, birlikte gidip projenin risklerini, yanlışlarını ve çözüm önerilerimizi anlatacağız elbette. EDÇEP, üç senedir yaptığı gibi, Dalyan konusunun takipçisi olmayı sürdürecektir dostlar.. Umudunuzu ve direncinizi yitirmeyin. Biz halkız, haklıyız, doğru işlerin hayata geçirilmesini de sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

EDÇEP Alanda Haykırdı: Havama, Suyuma, Toprağıma Dokunma!

dalyan sazlıkları balıkesir büyükşehir belediye meclisi

EDÇEP Kamuoyuna Duyurmuştu

EDÇEP geçtiğimiz günlerde Altınkum’da bir basın açıklaması gerçekleştirmiş, Dalyan sazlıkları alanının imara açılmaması ve doğa parkı olarak korunması yönünde taleplerini bir kez daha dile getirmişti. Yaşam savunucuları ardından da imza kampanyası başlatmıştı.

EDÇEP tarafından yapılan basın açıklamasında; “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili 380 dönümde yeni bir konut, ticaret, turizm ve sosyal donatı alanı oluşturmayı planladıklarını, satılabilir alanın yaklaşık 200 dönüm civarında olduğunu ve bu satışlardan Büyükşehir Belediyesi’ne önemli miktarda bir gelir sağlamayı planladıklarını, arazilerle ilgili imar uygulamalarının sırayla başlatılacağını açıkladı. Sonrasında da, sazlıklar hızla kesilerek bu arazi, taliplilerinin görüşüne açıldı. Şimdiki durum, gözlerinizin önünde işte.

Eybek Dağı Teknik Bilirkişi Raporu’na Tepki: ‘Pes Etmeyeceğiz’

‘Binlerce Canlının Yaşam alanı, Geleceğe Bırakılması Gereken Doğal Miras’

Dalyan’ın son sazlıkları, Kazdağları ekosisteminin günümüze kalan son örneğidir, binlerce canlının yaşam alanıdır ve geleceğe bırakılması gereken bir doğal mirastır. Bu sulak alanların “doğa parkı” olarak korunması bu nedenle çok önemli. Toplumsal zorunluluk arz eden bazı donatılara izin verilmesi dışında, hiçbir amaçla betonlanmaması gereken bir zenginliktir burası. Zaten ciddi deprem riski taşıyan, sıkışmış kum kayaçlardan oluşan bu bölgede, emsalleri gibi beş katlı binalara izin verilmesi trajiktir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Balıkesir İçin 7.2’lik Deprem Uyarısı: Edremit Fayı Tehlike Arz Ediyor