Bizi Takip Edin

Ekoloji

Hayvan Hakları Yasası Meclis’e Geliyor: ‘Yeni Bir Ölüm Yasası’

Hayvan Hakları Yasası Meclis’e Geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in yürüttüğü hayvan hakları yasası teklif olarak bu hafta Meclis’e geliyor.

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta iklim değişikliği ve kuraklığın araştırılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması planlanıyor.

İklim Krizi İle Hayvan Hakları Mücadelesini Birbirinden Ayıramayız

Hayvan Hakları Yasası Meclis’e Geliyor

Teklife göre; evcil hayvanların sokağa bırakılmasını da önlemek için, hayvanlara çip takılması, hayvana şiddet ve öldürme suçunun cezasının TCK kapsamına alınması, suçüstü halinde savcıların res’en harekete geçmesi, diğer durumlarda soruşturmaların ihbara bağlanması, hayvanı sokağa bırakana 2 bin TL ceza verilmesi, petşoplarda hayvan satışının yasaklanması, ancak lisanslı çiftliklerde üretilen havanların satışına izin verilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor.

Hayvan Hakları Savunucuları Bir Kez Daha TBMM’ye Seslendi

Hayvan Hakları Savunucuları Memnun Değil

Hayvan hakları savunucuları yasanın çıkması için uzun yıllardır mücadele veriyordu. Ancak açıklanan maddeler birçok kişi için hayal kırıklığı yaratmıştı.

Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) Başkanı Avukat Hülya Yalçın bahsedilen yasanın da hayvanları korumayacağını belirterek “Adeta yeni bir ölüm yasası çıkarıyorlar. Hazırlanan taslakla hiçbir alakası yok. İleriye değil daha geriye çekilmiş. Ama bunu süslü laflarla yayınlıyorlar. Hiç dokunmasalar şu anki haline daha iyi” demişti.