Bizi Takip Edin

Ekoloji

Yıllardır Sokak Hayvanlarını Katleden Şahıs Gözlem Altına Alındı

edremit akli dengesi olmayan kedi öldürtüyor

Balıkesir Edremit’te akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen bir kişi, köpekleri kışkırtarak kedileri öldürtmesi sebebiyle gözlem altına alındı.

17 yaşında olan ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen A.K.’nin 20’nin üzerinde kediyi öldürdüğü ifade edildi. Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Nöbetçi hakimlik, suçlunun Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine sevkine karar verdi.

Bazı medya kuruluşlarında köpeklerin hedef gösterildiğini belirten hayvan özgürlüğü savunucusu ve sitemizin yazarlarından Ayşem Özleyiş Oğuz; kedi ölümlerinin sebebinin köpekler değil, köpekleri saldırtmaya zorlayan şahıs olduğunu ifade ederek, köpeklerin şiddete uğramaması için duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

EDÇEP: ‘Bu Çığlığı Duyun, Son Dalyan Sazlıkları İmara Açılıyor’

Edremit Kent Konseyi: ‘Şikayetlerimizi Yaptık, Konunun Takipçisiyiz’

Suç duyurusunda bulunan Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu yazılı bir açıklama da yayınladı. Yapılan açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde:

“Çalışma Grubumuzdaki arkadaşlarımız Edremit’te kedi ve köpekleri işkence ile katleden ruh sağlığı yerinde olmayan 17 yaşındaki gençle ilgili girişimlerde bulundular. Mobese ve iş yeri kameralarına yakalanan genç hakkında, işyerlerine saldırı, cam kırma, şahıslara tuğla atma gibi birçok şikayette bulunulduğu ortaya çıkmıştır. Sonrasında yine hayvansever bir gönüllü avukat arkadaşımız aracılığı ile hayvanlara yaptıklarını bildiren bir dilekçe ile mevcut kamera kayıtlarının da incelenmesi talebimizi Edremit Adliyesi’ne bildirdik.

Hayvan Hakları Yasası Meclis’e Geliyor: ‘Yeni Bir Ölüm Yasası’

‘Linç Edilmemesi Adına, Devlet Eli İle Alınıp Tedavi Edilsin’

Çoğu kez şikayete konu olan gencin linç edilmemesi adına, gencin devlet eli ile alınıp tedavisinin yapılması gerektiği; aksi takdirde Edremit’e ve Edremitlilere tehdit oluşturduğu, hayvan ve insanlara zarar vermesinin sonlandırılması için başvuruda bulunduk. Lakin ebeveynlerinin ne zaman bir tedavi başlatılsa, genci gidip hastaneden alması sebebi ile tedavi tamamlanamamış ve her seferinde alınan gencin ruh sağlığı daha da kötüye giderek, zarar vermelere devam etmiştir.

Halkın İsteği Gerçekleşti: Atatürk Heykeli Meydandaki Yerini Aldı

Balıkesir İçin 7.2’lik Deprem Uyarısı: Edremit Fayı Tehlike Arz Ediyor

‘Ailesinin De Ruh Sağlığı Yerinde Değil’

Yaklaşık 2 haftadır bu sürecin takipçisi olduk. Her seferinde cezai ehliyeti olmaması sebebi ile salıverilen genç için Edremit Kaymakamlığı’na, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne, bölge milletvekilimize konuyu ilettik.

Hayvan Hakları Çalışma Grubumuz olayın adım adım takipçisi olmuştur. Ailenin de ruh sağlığının yerinde olmadığı daha önce tespit edilmiş, maalesef… Gencin, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatışı gerçekleşecektir. Tedavi süreci başlayacaktır. Bundan sonraki sürecin takipçisi olacağımızı tüm Edremit’e duyuruyoruz.

Edremit, Kazdağları, Kuzey Ege Zeytinlik Alanlarını Bekleyen Büyük Tehlike

Uzunkaya: ‘Bu Hayvanların Katledildiğini Kanıtlanamıyordu’

Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ceyda Uzunkaya da adliye çıkışında, “İlçemizde katledilen hayvanlar vardı. Bu hayvanların katledildiğini ispatlayamıyorduk. Arkadaşın hiçbir şekilde cezai ehliyeti olmadığı için her gün elini kolunu sallaya sallaya köpeklere kedileri katledişinin videolarını izlemek zorunda kaldık. O görüntüler bizler için çok acıydı. Avukatımız Deniz hanım destek oldu. Kaymakamımız, ilçe emniyet müdürümüz ve ilçe sağlık müdürümüz sessiz kalmadı. 20 günlük bir program dahilinde bugün adliyedeyiz. Ahmet 8 yıl sonra ilk defa gözlem altına alındı.” ifadelerini kullandı.