Bizi Takip Edin

Kültür

Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya’da En Sıkıntılı Günleri: ’22 Gün 22 Gece Sakarya’

Naim Babüroğlu 22 Gün 22 Gece Sakarya

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu’nun Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya Savaşı sırasında geçirdiği en sıkıntılı günlerini anlattığı ’22 Gün 22 Gece Sakarya’, İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı.

Sakarya Meydan Muharebesi, 22 gün 22 gece sürer. Savaş tarihinin en uzun ve en kanlı meydan muharebesi…22 günde, yaklaşık 15 bin asker şehit düştü. Toplam zayiat, 40 bin civarında. Günde 700 kahraman, vatanı yeşertmek için kanını verdi… Mustafa Kemal Paşa’nın deyimiyle, “Büyük Kanlı Savaş…” Osmanlı Devleti’nde 1683 yılında, Viyana ile başlayan Türk toprak kaybı ve çekilmesi 238 yıl sürer… 238 yıllık çekilmeyi Sakarya’da durduran komutan…

Amiral Cem Gürdeniz’in Yeni Kitabı “Anavatandan Mavi Vatan’a”

’22 Gün 22 Gece Sakarya’

Naim Babüroğlu 22 Gün 22 Gece Sakarya

Savaş tarihine, adını altın harflerle yazdıran Başkomutan Mustafa Kemal Paşa…Yokluk, kıtlık ve milletin kalan son atımlık cephanesi…Yaralı bir Başkomutan’ın, savaş meydanında haykırışı…Kanlı Savaş Meydanı’nda düşmanlarla savaşırken, Padişah Vahdettin’le, Enver Paşa’yla mücadelesi…Hannibal, Büyük İskender, Sezar ve Napolyon’u kıskandıracak savaş ustalığı…Mustafa Kemal Paşa’nın muharebede yaşadığı duygusal anlar… Paşa’ya sevdalı Fikriye…

Naim Babüroğlu, bu belgesel-anlatıyı, siz, çocuklarınız, torunlarınız ve gelecek kuşaklar için ve bir görevi yerine getirmenin sorumluluğuyla yazdığını belirtti.

Kentsel Dönüşüm Gerekçesiyle Dümdüz Edilen Dereli’nin Hikayesi

Naim Babüroğlu Kimdir?

Naim Babüroğlu

1960 yılında Hatay’da doğdu. 1977 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1992 yılında Kara Harp Akademisi’ni, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. Piyade subayı olarak Takım ve Bölük Komutanı; Kurmay Subay olarak Tabur ve Alay Komutanı ile Tugay, Ordu ve Genelkurmay Başkanlığı’nda Karargâh Subayı görevlerinde bulundu. 1996-1997 yılında, Kuveyt ve Irak’ta Birleşmiş Milletler Gözlemci Misyonu’nda Askeri Gözlemci olarak görev yaptı. 1998-2001 yıllarında, Mons-Belçika’da NATO Karargâhında Kuvvet Plan subayı görevinde bulundu. Tuğgeneral rütbesinde iken 2011 yılında emekli oldu. ABD Oklahoma Üniversitesinde İnsan İletişimi ve İlişkileri (Human Relations) konusunda Yüksek Lisans yapmıştır.