Bizi Takip Edin

Ekoloji

Saros Gönüllüleri Hukuksuzluğa Direniyor: ‘BOTAŞ Talanını Durdurun!’

Saros Gönüllüleri

Saros gönüllüleri, BOTAŞ şirketi tarafından Saros Körfezi’ne hukuksuz olarak inşa edilen FSRU limanına karşı bir basın açıklaması daha düzenledi.

Siyasi parti temsilcileri, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkının katıldığı basın açıklamasında, Saros Körfezi’nin BOTAŞ’ın gaz ticaretine kurban edildiği ifade edildi.

Saros’ta Tam Bir Hukuksuzluk ve Çevre Katliamı Yaşanıyor

Saros Gönüllüleri: BOTAŞ Talanını Durdurun

Yapılan ortak basın açıklaması şu şekilde:

“BOTAŞ şirketi hukuksuzluğunu bildiği halde Saros Körfez’inde FSRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı inşaatına halka rağmen inatla devam etmektedir. BOTAŞ, Trakya’nın incisi Türkiye’nin Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Saros Körfezi’ni gaz ticaretine kurban ediyor.

Üç ayrı bilirkişi heyetinin bilimsel mahkeme raporlarına göre T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığının BOTAŞ’a verdiği ÇED Olumlu kararı ile T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığının onayladığı BOTAŞ imar planları ÇED mevzuatına ve İmar Kanununa açıkça aykırıdır. Saros körfezimize liman ve boru hattı yapımı bilime, hukuka ve uluslararası sözleşmelere göre uygun değildir.

2018 yılı Haziran ayından bu yana bu projeye karşı mücadele eden bölge halkının iradesini tanımayan BOTAŞ kamu kurumu olduğu halde Mahkeme Bilirkişi Heyetlerinin resmi bilimsel raporlarına da saygı göstermeyerek hukuk tanımaz bir şekilde denizimizi doldurmaya, ağaçlarımızı keserek  talana devam ediyor. BOTAŞ dört ay içinde tarım alanlarına, denize ve ormanlara telafisi imkansız büyük zararlar vermiştir.

Eğer bu ülkede bilime ve hukuka saygı var ise BOTAŞ’ın bilim ve hukuk tanımaz tavrına dur denilmelidir. Saros ile ilişkisi olan halkın %99’u  FSRU Limanı ve Kara boru hattını istemiyor. Bu projeye 45 bini ıslak, 115 bini  cheng org’ta olmak üzere 165 bin imza ile hayır dedi ve demeye de devam ediyor. Her fırsatta “milli iradeye” vurgu yapan, ” Halkım istemiyorsa izin vermem” diyen Sayın Cumhurbaşkanı halkın bu feryadını bu isyanını duymalıdır. BOTAŞ’ın hukuk tanımazlığına dur demelidir.

Bizler aşağıda imzası bulunan kurum ve kuruluşlar olarak BOTAŞ’ın bu bilim ve hukuk tanımaz tavrına, Saros körfezimizdeki talana karşı çıkıyoruz. Devlet kurumu olan BOTAŞ ve T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bu talana son vermeye çağırıyoruz.”

3. Bilirkişi Raporu Da Olumsuz: ‘On Binlerce Saros Gönüllüsünün Gözü Aydın’

Birçok Siyasi Parti Temsilcisi ve STK Katılım Gösterdi

Açıklamaya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tekirdağ Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygun, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, CHP Edirne ve Çanakkale İl ve İlçe Başkanları, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyeleri,  İyi Parti Edirne İl ve İlçe Başkanları, İl, İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, CHP İl ve İlçe Yöneticileri katıldı.

‘BOTAŞ, Saros’tan Çıkıncaya Kadar Mücadelemiz Devam Edecek’