Bizi Takip Edin

Yeşil Ekonomi

İktisatçı Mustafa Sönmez: ‘Döviz Fiyatlarının Patlama Riski Var’

Mustafa sönmez dolar döviz kuru

Mustafa Sönmez, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının yaratacağı güven erozyonunun döviz fiyatlarında patlama riski yaratabileceğini belirtti.

K2 HABER | Gazeteci yazar Sedef Kabaş, ‘Sedef Kabaş ile Gündem’ isimli Youtube programında, iktisatçı yazar Mustafa Sönmez’i ağırladı. AK Parti içerisinde faiz artışlarına tahammül edemeyen bir kesim olduğunu belirten Sönmez, “Merkez Bankası 3-4 ay arayla Başkanı değiştirilecek bir kurum değildir. Bunun yarattığı güven erozyonunu pazartesi günü döviz fiyatlarında, Türkiye’nin risk priminde göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sedef Kabaş Sordu, Mahfi Eğilmez Yanıtladı: ‘Türkiye, IMF ile Anlaşır Mı?’

Mustafa Sönmez: ‘Bu Bir Akıl Tutulması’

Sönmez’in değerlendirmeleri şu şekilde:

“İktidar çok tehlikeli sularda yüzüyor. Büyük riskler alıyor, arkasını düşünmeden. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını bana dün sorsalardı, ‘bu, göze alınamaz’ derdim. Her olumsuzluğa akla gelmeyen palyatif bir tedbirle karşılık veriyorlar. Akıl işi değil, bir akıl tutulması.

Bu kadar kısa sürede MB Başkanını görevden almayı kimseyi anlatamazsınız. Bankalar, tasarruf sahipleri, dışarıdaki her tür finans kurumu her an ne olabileceğini tahmin etmeye çalışıyor. Öyle bir belirsizlik içerisine soktular ki Türkiye’yi, şu anda herkes parasını kurtarmanın derdinde. Bu panik yaratıldı. Şu anda birey olarak bile kendi durumumuzu nasıl koruyabilirizi düşünmeye başladık.

Güveni yeniden tesis edecek ellerinde ne var diye kafamı yokladığımda, ben bir şey göremiyorum. Döviz fiyatlarının patlaması gibi bir risk var. Bunu önlemenin yolu ne olacak, onu görmek lazım. O zaten kendi başına bir sarmal halinde, her şeyi etkilemeye başlıyor.”

2021’de Altın Fiyatları Yükselecek Mi? Düşecek Mi? İşte Uzman Yorumları

Ne Olmuştu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal 20 Mart Cumartesi tarihinde görevden alınmış, Ağbal’ın yerine de Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirilmişti.

Naci Ağbal, 8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine göreve getirilmişti. Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz arttırımı gerçekleştirmişti.

Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz arttırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası, geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz arttırımı kararı daha almıştı.

Ağbal, en kısa süreli (4 ay) Merkez Bankası Başkanlığı yapan kişi olmuştu.