Bizi Takip Edin

Ekoloji

Başkan Albayrak: ‘Ergene Zehir Akıtıyor, Tam Terimiyle Söylüyorum’

Kadir Albayrak ergene zehir su politikaları zirvesi

Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’ne katılan Başkan Kadir Albayrak, “Ergene zehir akıtıyor, tam terimiyle söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

K2 HABER | İzmir’de düzenlenen ‘Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’ne katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bölgede kurulan tekstil fabrikalarının yer altı sularını müsrifçe kullanıyor. Ergene’nin debisi iki kat artmış ama kirlenerek artmış. Büyük hastalıkların da sonuçlarını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

Albayrak: ‘Ergene Eylem Planı’ndan Bir Sonuç Alınabilmiş Değil’

Albayrak’ın zirvedeki konuşması şu şekilde:

“Ergene diye bir havzamız ve bir nehrimiz var. Bölgede 1970’lerde başlayan, 1990’larda hızlanan ve 2000’lerde de zirve yapan sanayileşme ile tekstil ağırlıklı fabrikalar kurulmuş. Bu fabrikalar yer altı sularını öylesine müsrifçe kullanılmış ki Ergene’nin debisi iki kat artmış ama kirlenerek artmış.

Şu anda hükümetimizin ‘Ergene Eylem Planı’ diye 2011 yılında başlatmış olduğu Ergene’yi temizleme ve eski haline getirme programında hala bir sonuç alınabilmiş değil ve Ergene hala zehir akıtıyor, tam terimiyle söylüyorum. Büyük hastalıkların da sonuçlarını görüyoruz.

Başkan Albayrak: Hukuk Zaferimiz ve Projemiz Halkımıza Hayırlı Olsun

‘Manifestoyla Sizlere Güzel Bir Gelecek Vadediyoruz’

En büyük ve en önemli unsur, bu debinin artmasında kullanılan suyun yer altı suyu olmasıdır. Tekirdağ’da yıllık 70 milyon m3 kullandığımız suyun yüzde 89’unu, 420 yer altı kuyusundan kullanıyoruz. Öyle bir hale geldik ki ilk zamanlar 50-60 metreden çıkan su, şimdi 350-400 metrelere indi. Su aşağılara indikçe kalitesi de düşüyor. Suyun kullanılabilir hale gelmesi için de masraf gerekiyor, böylece su pahalı oluyor.

Çözüm var mı, var. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ve 11 İl Belediye Başkanımızla Su Manifestosu’nu imzalayacağız. Artık yeni politikalar üretmemiz gerekiyor. Biyolojik arıtmalarla çevreyi toparlamamız gerekiyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak biz, bunu yapmış bulunuyoruz. Manifestoyla sizlere güzel bir gelecek vadediyoruz.”

Kadir Albayrak’ın Yükselişi: Büyükşehirlerde Memnuniyet Anketi Açıklandı

‘Su, Temel Kamusal Hak Olarak Kabul Edilmelidir’

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile 11 İl Belediye Başkanı, İzmir’de düzenlenen ‘Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’nde bir araya geldi.

Zirve’de Türkiye nüfusunun yüzde 65’ini bünyelerinde barındıran kentleri yöneten 22 Başkan, 10 maddelik ‘Su Manifestosu’na imza attı.

Manifestoda, “Yaşamın vazgeçilmez unsuru olan su, temel kamusal hak olarak kabul edilmeli, ekolojik ve toplumsal bir değer olarak tanımlanmalı, su hizmetlerinde kamu işletmeciliği esas alınmalıdır. Biz, Türkiye’nin 22 belediye başkanı; yetki, görev ve sorumluluklarımız doğrultusunda kendi illerimizdeki su yönetimini, yukarıdaki ilkeler doğrultusunda gerçekleştireceğimizi beyan ediyoruz. Bu belgede çerçevesi çizilen su politikası ülkemizde tesis edilene kadar, çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye ve hep birlikte haykırmaya devam edeceğiz: Başka bir su yönetimi mümkün” denildi.

Trakya’nın Tarım Arazilerini Sanayileşme Adı Altında Zehirlediler