Bizi Takip Edin

Ekoloji

Dünya Su Günü: ’20 Yıl İçinde Tüm İnsanların Üçte Biri Su Kıtlığı Çekecek’

Dünya su günü ayhan küyük

Dünya Su Günü ile amaçlanan, kamuoyunun temiz suya erişimin bir ayrıcalık değil, bir insan hakkı olduğunun farkına varmasını sağlamaktır.

AYHAN KÜYÜK | Su, tüm yaşamın temeli ve vazgeçilmez bir maldır. Ne yazık ki dünyadaki birçok insan için bu hak hala bir gerçek değil. Bu insan hakkını herkes için erişilebilir kılmak için, sadece mali kaynaklara değil, aynı zamanda tüm devletlerden teknik bilgi ve karşılıklı yardım ve destek de gereklidir.

Bu nedenle Birleşmiş Milletler (BM), üye devletlerini bu günü BM tavsiyelerini tanıtmak ve kendi ülkelerinde su ve sanitasyonun kullanılabilirliğini ve sürdürülebilir yönetimini teşvik eden somut eylemleri desteklemek için kullanmaya davet ediyor.

Dünya Ormancılık Günü: ‘Doğaya Karşı Bu Saygısız Tavrın Sebebi Nedir?’

Ayhan Küyük: ‘Neden Dünya Su Günü Var?’

Türkiye’de suyun değeri hakkında fazla düşünmüyoruz. Susadıysanız, kirliyseniz veya hızlı bir şekilde bir şeyler pişirmek istiyorsanız, musluğu açmanız yeterlidir ve sorun çözülür. Ancak dünyanın her yerinde durum böyle değil. Dünyanın pek çok ülkesinde su o kadar az ki, su krizinden söz edilebilir. Gerçi Türkiye de fazla su zengini bir ülke sayılmaz. Kişi başına 1430 m3 kullanılabilir suyumuz var. Çok değil bir kaç on yıl sonra 1000 m3’e düşeceğinden uzmanlar endişe duymaktadır.

1 milyardan fazla insanın temiz suya erişimi yok. Dünyada nüfusu istikrarlı bir şekilde artarsa, 20 yıl içinde tüm insanların üçte biri su kıtlığı çekecek. Temiz su sadece gıda üretimi için değil, aynı zamanda hijyen ve dolayısıyla insan sağlığı için de önemlidir.

Mikro Plastikler Şimdi Her Yerde: Sıfır Atık Mümkün Mü?

‘Suyu Herkes İçin Etkili Bir Şekilde Koruyabiliriz’

Su, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Dünya Su Günü tamamen suyun sizin için ne anlama geldiğiyle ilgili. Su, eviniz, aile yaşamınız, geçiminiz, kültürel uygulamalarınız, refahınız ve yerel çevreniz için ne kadar önemlidir? Suyun hayatımıza fayda sağladığı tüm farklı yolları kaydederek – ve kutlayarak – suya gerçekten değer verebilir ve onu herkes için etkili bir şekilde koruyabiliriz.

Kesilen Orman Rehabilite Edilebilir Mi? ‘Yüz Genç Ağaç Bile, Yaşlı Bir Ağacın Yerini Alamaz’

İklim Değişikliğine Tepki Vermeli

İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, su yönetimi yeni zorluklarla karşı karşıyadır. Siyaset, toplum ve su yönetimi büyük görevlerle karşı karşıyadır. İklim değişikliğine tepki vermeli, su altyapımızı modernize etmeli ve nehirlerimizdeki ve taşkın yatağımızdaki biyoçeşitliliği yeniden canlandırmalıyız. Yaşayan nehirler, göller ve kaliteli su, toplum için bir bütün olarak karşı karşıya kalacağımız bir görevdir.