Bizi Takip Edin

Ekoloji

Türkiye’de Ormanların Arttığı İddiası Doğru Mu? İşte Gerçekler…

Erdoğan Atmış Orman

Türkiye’nin her bölgesinde ormanlar madenler için talan edilirken, nasıl oluyor da orman alanları artıyor. Prof. Dr. Erdoğan Atmış işin gerçeğini anlattı.

Artı TV’de Pelin Cengiz’in sunduğu Ekolojik Odak programının bu haftaki konukları Prof. Dr. Erdoğan Atmış ve Prof. Dr. Doğanay Tolunay’dı. Programda, Dünya Orman Günü sebebiyle Türkiye’deki orman alanlarına ilişkin yürütülen tartışmalar ele alındı.

Türkiye’de resmi verilere göre 22.9 milyon hektar orman alanı bulunuyor. AK Parti iktidarı sürekli olarak orman alanlarının arttığını iddia ediyor. Cengiz bu iddiaları Prof. Dr. Erdoğan Atmış’a sordu. Türkiye’de ormanların 1973’ten beri bir artış eğiliminde olduğunu belirten Atmış, “Türkiye’nin bütününde ormanlar artmıyor, göç alan yerlerde azalma var. Bu ciddi bir tehlike'” ifadelerini kullandı.

Dünya Orman Günü: ‘Sadece Doğa Değil, İnsanlığın Geleceği Yok Olacak’

Erdoğan Atmış: ‘Orman Artışının Sebebi Ağaçlandırma Çalışmaları Değil’

Atmış’ın açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye’de ormanlar 1973’ten beri bir artış eğiliminde. Fakat bu artışın nedenini sorgulamak lazım, öncelikle Türkiye’nin bütününde ormanlar artıyor mu ona bakmamız gerekiyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine dayanarak, 2005-2015 yılları arasında il il Türkiye’deki orman alanları ne şekilde değişti çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmaya göre 60 ilde ormanlar artıyor fakat 19 ilde azalıyor, 2’sinde ise değişmiyor.

Artan illere baktığımızda Doğu’da ve Orta Anadolu’da bulunan, işsizlik sebebiyle devamlı göç veren, kırsal alanların sürekli boşaldığı, tarım ve meraların terk edildiği ve bu tarım ve meraların daha sonra kendiliğinden ormana dönüştüğü alanlardı. Azalan iller ise Batı’da bulunan, devamlı göç alan, çarpık kentleşen, hızla çeperlere doğru yayılan, betonlaşan illerdi. Marmara Bölgesi’nde 3 il hariç, bütün illerde orman azalışı vardı. Asıl tehlike bu. Siz genel bir artışa bakarak, gerçek sorunu göremezsiniz.

Ekoloji Kolektifi, Ormanları Yapılaşmaya Açacak Yönetmeliğe Dava Açtı

Türkiye’deki Bütün Ormanların Sadece %3,2’si Ağaçlandırma İle Arttı

Orman artışının nedeni, ormanların kendiliğinden yayılması, ağaçlandırmalar değildir. İktidarın bir söylemi var diyor ki biz dünyada orman artışında 6., ağaçlandırmada da 4. sıradayız. Bunlardan 1.si doğru, 2.si ise yanlış. Bunun nereye dayandırıyorlar diye düşünüyorduk ki Orman Genel Müdürlüğü, Küresel Orman Değerlendirme Raporu’nun bu verilere kaynak olduğunu söyledi.

Bu raporda 114 bin hektar ile Türkiye’nin 6. sırada olduğu orada yazıyor ama ağaçlandırmaya dair bir şey yok. Peki, iktidar neden bunu söylüyor? Çünkü iktidar kendiliğinden ormana dönüşmeyi, ağaçlandırmalar ile yaptığını iddia ediyor. Yine aynı rapora göre Türkiye’deki bütün ormanların sadece yüzde 3,2’si ağaçlandırmalar ile artmış, geri kalan ise doğal yollarla artmış.

‘Doğaya Karşı Bu Saygısız Tavrın Sebebi Nedir?’

Ağaçlandırma Şovları İle Başka Şeyler Perdelenmeye Çalışılıyor

Bütünlüklü bakarsak Türkiye’de genel anlamda bir orman artışı var ama il düzeyinde ise azalan alanlar var. Bu çok tehlikeli bir durum. Türkiye’deki orman artışının gerçek nedeni, şovlarla, bayramlarla yapılan ağaçlandırmalar değil; doğal olarak ormanların yaygınlaşmasıdır. Bu şovlar neden yapılıyor, başka şeyleri perdelemek için, ne kadar başarılıyız diyebilmek için yapılıyor.”

Cumhurbaşkanı, İstediği Araziyi ‘Ormanlık Alan’ Statüsünden Çıkarabilecek