Bizi Takip Edin

Gündem

Erdoğan: ‘İsteseniz De İstemeseniz De Kanal İstanbul’u Yapacağız’

kanal istanbul erdoğan ihale temel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesi için yakın zamanda ihaleye çıkılacağını ve yaz aylarında temelinin atılacağını açıkladı.

Meclis’teki grup toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını dile getirdi.

Erdoğan: ‘Yaz Ayında Temelini Atıyoruz’

“İhalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında da temelini atıyoruz” diyen Erdoğan, bu projenin, ‘İstanbul’a kendilerinin kazandırdığı havalimanı, metro ve köprüyle bütünlük arz edeceğini’ aktardı.

İstanbul Kent Konseyi, ‘Kanal İstanbul’ Hayata Geçerse Yaşanacakları Açıkladı

‘İsteseniz De İstemeseniz De Yapacağız’

Erdoğan, projenin iki yakasına 500 bin nüfuslu yerleşim kurulacağını belirtirken, “Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkısıyla hazırlandı. Karadeniz’de hem biz hem de kıyısı olan ülkeler sürekli yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum gemi trafiğinin azalmak bir yana artacağına işaret ediyor. Hale bak, tehdit ediyor. Bu müteahhitlerin elinden alırız.’ Ya böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir zihniyettir. Bu nasıl bir çürümüşlüktür? Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız. Kanal İstanbul’un iki yakasında kurulacak 500 bin nüfuslu şehir, İstanbul’un depreme hazırlık sürecini hızlandıracak.” ifadelerini kullandı.

İtiraz Süreci Başlamıştı

Kanal İstanbul imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılmış ve Kanal İstanbul’a itiraz süreci başlatılmıştı.

İstanbullular, 24 Nisan’a kadar planlara itiraz hakkını kullanabilecek. İtiraz dilekçelerine www.kanal.istanbul web sitesinden da ulaşmak mümkün. Yazılıp imzalanan dilekçeler, [email protected] adresine mail yoluyla iletebilecek ya da İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Ataşehir hizmet binasına elden teslim edilebilecek.