Bizi Takip Edin

Ekoloji

Milli Park Nedir ve Neden Önemlidir?

milli park nedir

Milli Park Nedir? İnsanlar doğayı, yani hayvanları, bitkileri ve onların yaşam alanlarını sürekli olarak geriye doğru ittiği için doğa rezervleri vardır.

AYHAN KÜYÜK | Orada katı kurallar hakimdir. İnsanların orada hiçbir şeyi değiştirmesine izin verilmez. Nesli tükenmekte olan kuşlar, nadir bulunan vahşi kediler ve böcekler, çeşitli bitki türleri kadar rahatsız edilmeden orada yaşayabilmelidir.

Milli parklar da bir nevi doğa rezervi olup, doğanın büyük ölçüde bozulmadan ve olabildiğince orijinal olarak gelişebileceği korunan alanlardır. İnsanlardan çok az etkilenen ve artık ekonomik kullanım amacı olmayan, özellikle değerli, doğal özelliklere sahip geniş bir alanı kapsamalıdır.

Milli parkların temel görevi, değerli ekosistemleri korumak ve biyolojik çeşitliliği sürdürmektir. Doğaya kendini geliştirmesi için alan verilmeli, insanların etkisi azaltılmalıdır. Milli parkların ayrıca eğitim ve bilgi sağlama gibi hizmetleri de bulunmaktadır.

Türkiye’de Ormanların Arttığı İddiası Doğru Mu? İşte Gerçekler…

Milli Park Nedir?

Milli park, doğanın insanlar tarafından aşırı kullanımdan korunduğu bir alandır. Bu büyük bir orman, büyük bir alan ve hatta bir sulak alan olabilir. 1800’lerin başlarında, bazı insanlar doğayı nasıl koruyacaklarını düşündüler ve milli park fikri gelişmeye başladı.

Milli parkların tarihi, 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde başlar. Orada, 1872’de, bu doğal peyzajın olağanüstü güzelliğini tüm insanlar için korumak için, dünyanın ilk milli parkı olan Yellowstone Milli Parkı kuruldu.

Ülkemizde de 2020 yılında ilan edilen Cilo ve Sat Dağları Bölgesi Milli Parkı ile birlikte yaklaşık 880 bin hektar genişliğinde 46 milli park bulunmaktadır. Sultan Sazlığı ve Yumurtalık Lagünleri Milli Parkları gibi sulak alan olanların dışında, milli parkların büyük bir bölümü 6831 Sayılı Orman Kanunu’na göre orman statüsündedir.

Dünya Orman Günü: ‘Sadece Doğa Değil, İnsanlığın Geleceği Yok Olacak’

Orman ve Milli Park Aynı Şeyler Mi?

Peki, orman veya milli park aynı şeyler mi? Hayır. Pek çok ziyaretçi farkında olmasa da milli parklar ve ormanların çok farklı amaçları vardır; halka geniş bir kullanım yelpazesi sunarlar.

Milli parklar ve ormanlar arasındaki en büyük farklardan biri, park içindeki alanın bozulmadan kalması; ormanların ise kereste ve rekreasyon ve diğer ekosistem hizmetleri gibi çoklu amaçlarla yönetilmesidir.

Milli parklar, Türkiye’nin ulusal bir doğal mirasını temsil eder. Milli parklar, el değmemiş alanların sıkı bir şekilde korunmasını vurgular. Gelecek nesiller için bozulmamış doğal ve tarihi kaynakları korumaya odaklanırlar.

Yoğun nüfuslu, teknolojik dünyamızda milli parklar, huzur ve vahşi doğa ile dolu adalardır. Manzarayı dağlar, ormanlar, hayvanlar ve bitkilerle eşsiz çeşitliliği içinde koruyorlar. Milli parkın arazisinde bitki ve mantarları toplamanıza, sökmenize veya kazmanıza izin verilmez. Yürüyüş sırasında resmi yollardan çıkmanıza izin verilmiyor. Milli parktan yanınıza taş ve mineral almak veya odun kesmek de yasaktır.

Ayhan Küyük yazdı: ‘Doğaya Karşı Bu Saygısız Tavrın Sebebi Nedir?’

Milli Park Doğa ve Türlerin Korunması İçin Geniş Kapsamlı Fırsatlar Sunar

Kapsamlı koruma, geleceğin yapısal olarak zengin ilkel ormanı için alan yaratır. Nesli tükenmekte olan türler için büyük ölçekli habitatlar güvence altına alınmıştır. Doğada büyük ölçüde insanlar tarafından rahatsız edilmeyen, gelişim süreçleri birçok yerde kişisel olarak keşfedilebilir ve deneyimlenebilir.

Araştırmalar bozulmamış manzaralardaki hayvan, bitki ve ağaç çeşitliliğinin zamanla arttığını gösteriyor. Bitki örtüsü değiştikçe, habitat da değişir. Mevcut korunan alanlarda olduğundan daha fazla tür bundan faydalanacaktır. Her şeyden önce, kırmızı listede bulunan birçok nesli tükenme tehlikesi yüksek türler, bir milli parkta rahatlıkla uygun bir yaşam alanı bulur.

Milli park, doğal süreçleri koruyarak ve insan müdahalesini önleyerek temel araştırmalar için benzersiz fırsatlar sunuyor. Burada vahşi doğanın doğal gelişimini inceleyebilir ve iş yerinde veya evinizde doğayı izleyebilirsiniz. Bu sadece araştırmacılar için değil, aynı zamanda ziyaretçi için de geçerli. İşte bunu yapabilmenin tek yolu milli parklardır.