Bizi Takip Edin

Politika

Yeşiller Partisi Bir Kez Daha Soruyor: ‘Bizim Alındı Belgemiz Nerede?’

alındı belgeleri yeşiller partisi

Yeşiller Partisi’nin kuruluşuna yönelik engellemeler devam ediyor. Kuruluş sürecinde Alındı Belgesi alamayan partililer, İçişleri Bakanlığı’na seslendi.

Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Koray Doğan Urbanlı, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, İçişleri Bakanlığı’na seslendi ve sordukları sorulara yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

“Yeşiller Partisi olarak kuruluş evraklarımızı içişleri bakanlığına teslim etmemizin üzerimizden 7 ay geçti. Son 6 aydır sessizliğini koruyan İçişleri Bakanlığı, dün CİMER üzerinden yaptığımız başvuruya yanıt verdi. Fakat bu yanıt, bizim sorduğumuz hiçbir soruyu kapsamayan, Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddelerini alt alta sıralamaktan ibaret bir yanıttı, yani aslında göstermelik bir yanıttı. Hatırlarsanız parti kuruluş başvurumuza 6 ay boyunca cevap alamamamızın ardından, 22 Mart’ta hukuki bir süreç başlatmıştık. Şimdi 30 gün içerisinde almamız gereken CİMER yanıtını bize 106 günde verebilen İçişleri Bakanlığı’na sormak istiyoruz: Bizim alındı belgelerimiz nerede? Bizim yaptığımız başvuru nerede? Yeşiller Partisi’nin siyasi olarak örgütlenme hakkı nerede? Biz bu soruların yanıtlarını istiyoruz.”

Yeşiller Partisi: ‘Türkiye’yi Ekokırıma Sürükleyen Politikalardan Vazgeçin’

Özkan: ‘Sorduğumuz Sorulara Cevap Niteliği Taşımıyor’

Partinin diğer Eş Sözcüsü Emine Özkan da yaşananlara tepki göstererek, kendilerine verilmesi gereken alındı belgelerine dair hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını belirtti.

“Bundan 7 ay önce Yeşiller Partisi olarak kuruluş evraklarımızı İçişleri Bakanlığı’na teslim etmiştik. Adil, eşitlikçi, özgürlükçü ve çoğulcu bir yaşam için yola çıkmıştık, ya da yola çıktığımızı düşündük. Çünkü Aylar geçti, mevsimler değişti fakat alındı belgesi hala bize gelmedi. Geçtiğimiz ay siyasi olarak örgütlenme hakkımıza sahin çıkabilmek için hukuki süreç başlattık. Sessizlik dün bozuldu. CİMER üzerinden yaptığımız bilgi edinme hakkı kapsamındaki başvurumuzu İçişleri Bakanlığı’ndan bir yanıt geldi. Fakat gelen yanıtta, sorduğumuz sorulara cevap niteliği taşımıyor. Bizim alındı belgemiz nerede, buna dair hiçbir şey söylenmemiş. 30 gün içinde gelmesi gereken yanıtın 106 gün sonra gelmesi de işin cabası. Bizim sorumuz baki ve geçerli, tekrar ediyoruz. Yeşiller Partisi olarak alındı belgemiz nerede?”

Yeni Kurulan Yeşiller Partisi, Kiminle Asla İttifak Yapmaz?

Ne Olmuştu?

Kuruluş belgelerini İçişleri Bakanlığı’na teslim eden Yeşiller Partisi, ‘alındı belgesi’ alamadığı için tüzel kişilik kazanamıyor.

Yeşiller Partisi siyaset yapma hakkına müdahale olarak belirttiği engellemeye karşı, anayasal haklarına sahip çıkmak için 22 Mart’ta hukuki mücadele başlatmıştı.