Bizi Takip Edin

Ekoloji

İBB’den ‘Kayıp Atlar’ Açıklaması: ‘Sorumluluk Bakanlık ve Dörtyol Belediyesi’nde’

kayıp atlar ibb Dörtyol belediyesi

İBB, kayıp atlar ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada atların sorumluluğunun Dörtyol Belediyesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilçe teşkilatında olduğu belirtildi.

Adalar’daki atlı faytonların İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kaldırılması sonrası, el konulan atların çeşitli kurumlara hibe edildiği duyurulmuştu.

İBB tarafından Dörtyol Belediyesi’ne hibe edilen çipli atların kayıp olduğu ortaya çıkmıştı. Atların kayıp olduğunun anlaşılması üzerine, İBB’nin suç duyurusunda bulunacağı açıklanmıştı. Sosyal medyada birçok hayvan özgürlüğü ve hakları savunucusu İBB’den açıklama istemişti.

İBB’den yapılan açıklamada, veteriner raporu ile Dörtyol Belediyesi’ne yapılan sevkiyatın ardından İBB’nin atlar üzerindeki sorumluluğu ve mülkiyet hakkı sonlandığı ifade edildi.

Zülal Kalkandelen’den İBB’ye Çağrı: ‘Atlar Nereye Verildi, Hemen Açıklansın’

İBB: ‘Atlar Veteriner Sağlık Raporu İle Dörtyol Belediyesi’ne Teslim Edildi’

Kayıp atlar konusunda İBB’nin kamuoyuna açıklaması şöyledir:

“Hatay, Dörtyol Belediyesi 12 Ağustos 2020 tarihli yazısı ile 150 at sahiplenmek istediğini belirtmiştir. İBB’den at sahiplenme yöndeki taleplerin yüksek olması nedeniyle Hatay, Dörtyol Belediyesi ile aynı ay içerisinde yapılan protokol çerçevesinde 100 atın nakli sağlanmıştır. 

Sevkleri gerçekleştirilmeden önce 100 atın Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı tarafından sağlık taramaları yapılmış ve mikroçipleme işlemi gerçekleştirilmiş ve düzenlenen Veteriner Sağlık Raporu ile 100 at Dörtyol belediyesi tarafından belirlenen işletmeye gönderilmiştir.

Sevkiyat 50’şerli gruplar halinde iki seferde tamamlanmıştır. Bir sevkiyatta taşınır işlem fişini Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, diğer sevkiyatta ise Dörtyol Belediyesi Memuru Ferhat Erkin imzalayarak sevki yapılan hayvanları teslim almışlardır. Bu noktadan sonra 100 atın mülkiyeti ve sorumluluğu Dörtyol Belediyesine geçmiştir; atların çoğalması, eksilmesi ya da el değiştirmesi yönündeki iş ve işlemler ilgili belediyesi ile yörede görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığının ilçe teşkilatı arasında yürütülecek işlemlerdir.”

Hayvan Hakları Savunucuları İBB Önünde ‘Yaşam Nöbeti’ Başlattı

Ne Olmuştu?

Adalar’da atlı faytonlar İBB tarafından kaldırılmış ve elektrikli araçlar hizmete alınmıştı. Atlı faytonların yasaklanması için İBB önünde hayvan hakları savunucuları ‘yaşam nöbeti’ başlatmıştı. Atlı faytonların kaldırılacağının açıklanmasıyla, nöbet sona erdirilmişti.

Atlı faytonların yasaklanması ile faytoncuların atları (1.117 at) İBB tarafından satın alınmıştı. Daha sonra atların kurumlara sahiplendirileceği açıklanmıştı.