Bizi Takip Edin

Politika

CHP’li Öztunç: ‘Bakanlığınıza Kendi Şirketinizden Dezenfektan Sattınız mı?’

CHP'li Öztunç

CHP’li Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ‘kendi şirketinden bakanlığa 9 milyon liralık dezenfektan sattığı’ iddialarını tekrar hatırlattı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ‘kendi şirketinden bakanlığa 9 milyon liralık dezenfektan sattığı’ iddialarını yanıtsız bıraktığını belirterek, “Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı satmadınız mı? Sattıysanız bu etik mi? İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yineledi.

CHP’li Mahmut Tanal, Meclis’e ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ Pankartı Astı

CHP’li Öztunç: ‘İki Gündür Soruyorum’

CHP’li Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ‘kendi şirketinden bakanlığa 9 milyon liralık dezenfektan satışı’ iddialarını iki gündür sorduğunu ve yanıt verilmediğini belirterek şunları söyledi: “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iki gündür bir soru soruyorum. Kendi şirketinizden kendi bakanlığınıza 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı satmadınız mı? İki gündür soruyorum. Sayın Bakan’dan cevap yok. Sayın Bakan, çok açık ve net soru. Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı? Satmadınız mı? Sattıysanız bu etik mi? İstifa etmeyi düşünüyor musunuz? Piyasa da başka bir şirket kalmadı mı?”

Abdulkadir Selvi: Erdoğan İle Yarışta Mansur Yavaş Öne Çıkıyor

‘Başka Şirket Yok Muydu?’

“Başka bir şirket yok muydu ki kendi şirketinizden kendi bakanlığınıza bu mallar aldınız? Geçmişte Güler İleri Devlet Bakanı’ydı. Babası rahmetli olduktan sonra gazetelere ilan verildi. Kendi bilgisi dışında ilanın ücreti bakanlık tarafından ödendiği için istifa etmek zorunda kaldı ve istifa etti. Siz istifa etmeyi düşünüyor musunuz? Kendi şirketinizden kendi bakanlığına malzeme satan, mal veren ilk bakan olarak tarihe geçeceksiniz. Bu ayıp da size yeter. Tekrar soruyorum. İddialar doğru mu? Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık malzeme sattınız mı satmadınız mı? Kaçmayın. Bu soruya cevap verin.”

‘Meclis Gündemine De Taşıdı’

Öztunç, Ticaret Bakanı Pekcan’a yazılı soru önergesi de verdi. Öztunç Pekcan’a 4 soru yöneltti:

  • Bakanlığınıza 2018’den bugüne kadar yıllar itibariyle alınan dezenfektan miktarları ne kadardır? Alınan bu dezenfektanlar için yıllar itibariyle yapılan ödeme miktarları nedir?
  • Alınan dezenfektanlar hangi ihale usulüne göre alınmıştır. Yapılan ihalelere kaç firma katılmıştır.
  • Alınan dezenfektanların markası ve birim fiyatları nedir? Hangi firmalardan ne kadar dezenfektan alımı yapılmıştır?
  • Bakanlığınıza eşinize ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığınız doğru mudur?