Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bartın Platformu’ndan 23 Nisan Müjdesi: ‘Kül Depolama İzni İptal’

bartın platformu termik santral Amasra

Bartın Platformu 23 Nisan öncesi bir müjdeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Zonguldak İdare Mahkemesi, termik santral için verilen kül depolama iznini iptal etti.

Bartın Platformu ’23 Nisan’ı Müjdeyle Kutluyoruz’ başlığı ile yayınladığı açıklamada, yaşam savunucuları için bir mücadelenin daha başarı ile sonuçlandığını duyurdu. Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nunn. termik santrale ait kül depolama sahasına verdiği izin, Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından oy birliği ile iptal edildi.

Bartın Platformu: ‘Amasra’da Termik Santral, Akıl Dışı’

Zonguldak İdare Mahkemesi verdiği kararda, “Söz konusu düzenli depolama arazisinin sınıfının belirtilmediği gibi bulunduğu sınıfa göre yerleşim yerlerine uzaklığı açısından herhangi bir değerlendirmeye yer verilmediği, kurum görüşlerinde belirtilen olası risk ve alınması gereken önlemlere yer verilmeksizin ve yer seçimi konusunda yönetmelik hükümleri ve kılavuzda yer alan kıstaslar dikkate alınarak bir uygunluk değerlendirmesi yapılmaksızın “görüşlerde bildirilen husuların yerine getirilmesi şartıyla olumsuz olarak değerlendirilmesi” şeklinde şarta bağlı işlem tesis edildiği anlaşıldığından, dava konusu işlemde mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘Artık Amasra’ya Termik Santral Yapılamaz’

Kararlara Uyulsun, Termik Santral Projesi İptal Edilsin

Bartın Platformu ilgili kararı, “Yıllardır söylüyoruz, dünyada hem çevreye zarar verdiği hem de artık ekonomik olmadığı için terk edilen ve geri kalmış bir enerji üretime sistemi olan termik santrallerin, bir doğa ve kültür cenneti olan Amasra’da yapılmaya çalışılması kadar akıl dışı bir proje olamaz. Bu kararla termik santralin yapılmak istendiği yerin uygun olmadığına dair verilmiş olan idari ve yargı kararların sayısı 14’e ulaşmıştır. Bu kararlara artık uyulmalı ve Amasra’da termik santral kurma girişiminden bir an önce vazgeçilmelidir. Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un Bartın ziyaretinde yapmış olduğu ‘Amasra’da termik santral olmaz’ şeklindeki açıklamaya sahip çıkmasını ve şu an bakanlık tarafından durdurulmuş olan termik santral ÇED sürecini tamamen iptal etmesini bekliyoruz. 23 Nisan kutlu olsun.” şeklinde yorumladı.

‘Hattat Amasra’dan Gitsin, Taşkömürünü TTK İşletsin’