Bizi Takip Edin

Ekoloji

Cengiz İnşaat, Taş Ocağı Çalışmasına Başladı: Halk Direnişte

Cengiz İnşaat

Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’de bulunan ve biyolojik çeşitlilik nedeniyle koruma altında olan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı çalışmalarına başladı.
Çalışmanın doğa katliamına yol açacağını belirten yöre halkı ise katliama karşı çıkmak için alandaki nöbetini sürdürüyor.

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’deki İşkencerede Vadisi’ne jandarmayla girip taş ocağı çalışmalarına başladı. CHP’lilerin de destek verdiği köylüler iş makineleri önünde direnişe geçti.

İkizdere Halkı Cengiz İnşaat’a Karşı Kampanya Başlattı

Cengiz İnşaat, Jandarma Desteğiyle Bölgeye Girdi

Şirket, jandarma desteği ile önceki gün bölgeye girerek direnen yurttaşların üzerine kepçe sürerken dün de alanda bekleyenlere jandarma ve polis tarafından müdahale edildi. Yurttaşlar kepçenin önünde dursa da İşkencedere Vadisi’ne girmesine engel olamadı. Polis ve jandarma, barikatlar kurarak vadiyi araç ve yaya trafiğine kapattı.

“Bakalım Kim Pes Edecek?”

Sit alanı ilan edilen bölgenin katledilmesini istemediklerini belirten köylülerden Ayşe Albayrak, “Yaşama alanımız burası, bizi de bu iki dağın arasında bırakmıyorlar. ‘Gidin köylere yerleşin’ diyorlar, geldik yerleştik. Şimdi nereye gideceğiz? Bizden ne istiyorlar? Biz burada bekleyeceğiz. O müteahhitler de gelsin karşımızda beklesin. Bakalım hangimiz pes edecek!” dedi.

Asuman Pazuoğlu da “Taş-ocağı yapacaklarmış. Buralar hep çaylık. Evlerimiz, ambarımız, hayvanlarımız, arılarımız, suyumuz burada. Böyle insanlık olmaz. Gelip burayı mı buldular? Onlar pes edecek, biz pes etmeyeceğiz” diye konuştu.

İkizdere Vadisi, Taş Ocağı Yüzünden Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

HDP’li Çepni: ‘Böyle Bir Halk Düşmanlığını Tarih Yazmadı’

İkizdere’de bulunan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de yaptığı video paylaşımlarıyla köylülerle dayanışmada bulundu. ‘Böyle bir halk düşmanlığını tarih yazmadı’ diyen Çepni, ‘Bir tane müteaahhit kar etsin diye bir köy yok edilmek isteniyor’ ifadelerini kullandı.

İş Makineleri Yine Çekildi

Çepni yaptığı yeni paylaşımda inşaat makinelerinin yine çekilmek zorunda kaldığını duyurdu.

Tümden çekilene kadar mücadeleye devam!

“Rize, Cengiz İnşaat’ın Yağma Alanı Değil”

Köylülerin direnişine destek veren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise “Rize, Cengiz İnşaat’ın yağma alanı değil. Buna karşı çıkacağız. Kendisine göre ihale çıkarıp alacak, taşocağı yapacak, ağaçları katledecek… Buna müsaade edemeyiz. Siyasi iktidarın uygulayıcısı olan bir anlayışa Rize’yi teslim etmemek için mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadeleye tüm Türkiye’nin destek vermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.