Bizi Takip Edin

Ekoloji

İkizköy Akbelen İçin Direniyor: ‘Biz Bu Ormanları Kestirmeyeceğiz’

ikizköy Akbelen ormanları

Kömür madeni için kesilmek istenen Akbelen ormanları için direnen İkizköy halkı, yaşam savunucularına dayanışma çağrısında bulundu.

Limak Enerji ve IC İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji linyit kömürü madenini genişletmek için Muğla İkizköy’de bulunan Akbelen ormanlarını kesmek istiyor.

Dün akşam saatlerinde orman kesim işçilerinin şantiye kurmak üzere Akbelen Ormanına gelmesiyle, köylüler ormanda nöbete başladı. İşçilerle sorunu olmadığını belirten ama ormanlarının kesilmesine izin vermeyeceğini belirten köylüler, işçilere şantiyelerini kurdurtmadı. Bunun üzerine Milas Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri İkizköy’e geldi. Sokağa çıkma yasağında çalışma ve orman kesme izinlerini gösteremeyen şirket çalışanları sahayı terk etmek zorunda kaldı.

Cengiz İnşaat, Taş Ocağı Çalışmasına Başladı: Halk Direnişte

İkizköy Halkı: ‘Ayakta ve Direngen Nöbetteyiz’

Akbelen Ormanındaki ağaçların en az 100 yıllık olduğu belirtiliyor. Yaşam savunucuları, “Ormanımız Karabaşlı ötleğene, müşkülüme ve bize yuvalık yapıyor. Biz de 2 yıldır onlar gibi ayakta ve direngen nöbetteyiz. İkizköy’ü, yuvamızı kömür madenine teslim etmeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

İkizköy’den İkizdere’ye Dayanışma

İkizköy İnsanca Yaşam İçin Direniyor hesabından, bugün İkizdere’de yaşanan direnişe de selam gönderildi: “İkizdere ile İkizköy’ü bir uzun ırmak bağlar. Yaşam ırmağı. O ırmağın iki ucunda doğayı ve onurlu bir yaşamı savunan bizler varız. Biz umudumuzla, yaşama ve doğaya tutkumuzla var oldukça bu su hiç durmaz! Dayanışmayla”