Bizi Takip Edin

Gündem

1959 Öncesi Şampiyonluklar: ‘Fenerbahçe’nin Şampiyonluk Sayısı 28’dir’

1959 öncesi şampiyonluklar bedri Baykam

1959 öncesi şampiyonluklar konusunu ilk kez gündeme getiren isim olan Bedri Baykam, ‘Bütün bir ülkenin futbol geçmişi siliniyor’ ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması için mücadele eden ve Federasyona ilk başvuruları gerçekleştiren sanatçı, siyaset ve spor insanı Bedri Baykam, K2 Haber TV’ye konuk oldu.

1959 Öncesi Şampiyonluklar Neden Sayılmalı?

“23 yıl önce bu konuyu gündeme taşımıştım. Bunun bugün Fenerbahçe tarafından sahiplenilmiş olması ve konunun Futbol Federasyonu’na taşınması beni çok mutlu ediyor. Biz bu konuyu Fenerbahçe TV’de hep canlı tuttuk. Ali Koç yönetimi de fazla beklemeden konuyu Federasyona taşıdı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Birbiri İle Yaptığı Maçlar 1910’lardan İtibaren Sayılıyor

Herkesin şunu algılaması lazım. Bütün geçmişin ünlü futbolcuları gazozuna futbol oynamadılar. Büyük bir emek, ter dökerek ve olay ciddiye alınarak yaşandı. Milli maçlar oynandı, Avrupa maçları oynandı. Biz bir şekilde o takımlarla, dünya şampiyonasına gittik. Milli takımımızın maçları 1923’ten beri sayılıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın birbiri ile yaptığı maçlar 1910’lardan itibaren sayılıyor.

Sporun Özü Amatördür: ‘Futbol Kulüplerimiz Ne Kadar Başarılı?

‘Futbolda Kendimize Toy Bir Ülke Görünümü Vermeye Çalışıyoruz’

Türkiye’de futbolun geçmiş kaydı ve izler, bunların ciddi birikimi 20. yüzyılın başından itibaren, milli takım da 1923’ten itibarendir. Türkiye Futbol Federasyonu da kuruluş tarihinden itibaren ülkedeki bütün önemli takımların katıldığı Milli Küme ve Türkiye Futbol 1. Ligini düzenliyor. Kalkıp maalesef bunu sulandırmaya çalışıyorlar. Mesela diyorla ki iyi de o zaman bunlar mahalli lig, Adanademirspor’un da şampiyonluğunu sayalım Adana’da diyorlar. Ne alakası var? Kimse mahalli ligden veya İstanbul, Ankara mahalli liginden bahsetmiyor. Türkiye düzeyinde yapılan şampiyonluklardan bahsediyoruz.

Dünyanın her yerinde ligin daha sonradan adı, formatı, takım sayısı çok değişmiş olsa bile, her ülke ilk şampiyonlarını sayıyor. Neden? Çünkü iş ne kadar geriye giderse, o ülke futbolda o kadar saygın bir ülkedir. Şimdi biz kendimizi sabote ederek, futbola 1959 yılında ya da 1957 yılında adım atmış, toy bir ülke görünümü vermeye çalışıyoruz. Bu verilere bakan bir yabancı da der ki, yazık ya futbol bu ülkeye 20. yüzyılın ortasında gelmiş.

Arada şampiyon olan birçok başka kulüp de var: Demirspor, Ankaragücü, Göztepe, Harbiye, Muhafız gücü… Bütün bu takımların da hakkı yeniyor, eski şampiyonlukları yok sayılıyor. Hak ettikleri saygıyı göremiyorlar. Türkiye’de yalnız 4 büyükler, Bursaspor ve Başakşehir şampiyon olmuş gibi anlatılıyor. Bu son derece yanlış.

En Büyük İtiraz Galatasaray’dan Geliyor

Burada en büyük itirazın geldiği tek nokta Galatasaray. Çünkü Galatasaray o süreçte kendisi açısından başarısız olduğu için ve bu istatistikler genel istatistiğe dahil edildiği zaman Galatasaray en çok kupa, en çok şampiyonluk kazanan olma özelliğini kaybediyor.

Bir insan bu bana zarar veriyor diye, bütün bir ülkenin futbol geçmişini buyrun silin, batsın bu dünya demesi bana normal gelmiyor. Galatasaray’dan başka buna tepki veren bir kulüp yok.

Süper Lig Maçlarını TRT Şifresiz Yayınlasın Önerisi

Fenerbahçe’nin Şampiyonluk Sayısı 28 Oluyor

Fenerbahçe’nin bu şampiyonluklar ile toplam şampiyonluk sayısı 28 oluyor. İsterseniz hiç yıldız takılmasın, mevzu yıldız değil. Konu geçmişimize saygı duymak, Ali’nin, Veli’nin kişisel çıkarı yüzünden geçmişi silmemek.”

1959 Öncesi Kimin Kaç Şampiyonluğu Bulunuyor?

1959 öncesi Fenerbahçe’nin 9, Beşiktaş’ın 5, Galatasaray’ın ise 1 şampiyonluğu bulunuyor.