Bizi Takip Edin

Gündem

Virüsle Mücadelede İlk Bariyer Olan Veteriner Hekimler Destek Bekliyor

Veteriner Hekimler

Veteriner hekimler 24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü buruk kutladı.
İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, ‘Kutlayamıyoruz’ başlıklı bir açıklama yayımladı.

Pandemi nedeniyle yüzlerce veteriner hekimin Covid-19’a yakalandığını ve 17’sinin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Arslan, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Veterinerler aldıkları eğitim gereği, insan ve çevre arasındaki etkileşimin halk sağlığını nasıl etkilediği konusunda uzmanlar. Bu nedenle Covid-19 ve gelecekteki pandemilerde etkili yanıtlar geliştirme konusunda kilit rol oynayacaklar. Covid-19 gibi yeni çıkan hastalıkların yüzde 75’inden fazlasının insanları enfekte etmeden önce hayvanlarda enfeksiyona neden olması, veteriner hekimlerin yeni virüslerle mücadelede ilk bariyer olması gerektiğini göstermekte. Nitekim veterinerler, bu pandemi sürecinde, düşünüldüğü gibi sadece hasta hayvanları tedavi etmekle kalmamış, sağlıklı gıdanın üretilmesi, dezenfeksiyon çalışmaları, köy köy dolaşarak salgın hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar yapmışlardır.”

Bu Maskeleri Kullanmayın: Bakanlık Güvensiz Maske Markalarını Açıkladı

‘Veteriner Hekimler Özlük Hakları Açısından Desteklenmeli’

Açıklamada, veterinerlerin salgında yok sayıldığı vurgulanarak “Bu mesleği zayıflaması esasen, ülke hayvancılığının, ekonomisinin, uluslararası ticaretinin, toplum sağlığının zayıflaması anlamına gelmekte” denildi. Açıklama şöyle devam etti: “Zaman geçirilmeden başta eğitimin niteliği olmak üzere, tüm yapısıyla veteriner hekimlik gözden geçirilmeli, donanım, bilimsel altyapı ve özlük hakları açısından desteklenmeli. Kendi aşımızı, kesintisiz gıda üretimini sürdürmek, pandemileri hasarsız atlatmak ve toplum sağlığını güvenceye almak için zaman kaybetmeden adım atılması ülkemizin yararına.