Bizi Takip Edin

Politika

CHP’li Güncer’den ‘1 Mayıs’ Mesajı: ‘Covid-19 Meslek Hastalığı Sayılsın’

Alaaddin Güncer meslek hastalığı

CHP’li Alaaddin Güncer 1 Mayıs İşçi Bayramı için bir basın açıklaması yayınlayarak, covid-19’un meslek hastalığı sayılması çağrısında bulundu.

1 Mayıs İşçi Bayramı için yazılı bir açıklama yapan CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, salgın döneminde dahi asgari ücretten vergi alındığı belirterek, CHP iktidarında asgari ücretten vergi alınmayacağını açıkladı.

CHP’li Güncer’den İnce’ye Sert Tepki: ‘Faik Öztrak Trakya’nın Gururudur’

Güncer: ‘Covid-19 Meslek Hastalığı Sayılsın’

Güncer’in açıklamaları şu şekilde:

“1 Mayıs, emek gücünün örgütlü mücadelesidir. 1 Mayıs ülkemizde ve dünyada emek gücünün örgütlü mücadelesi sayesinde bugünkü değerini elde etmiştir. Günümüzde dahi işçilerimiz, emeğinin gerçek karşılığını alamıyor. Vahşi kapitalist sistem mevcut haliyle sürdükçe emek sömürüsünün devam etmesi de kaçınılmazdır. Bugün madende çalışan işçi de bankada çalışan beyaz yakalı da aynı sistemin içerisinde, aynı sömürüye maruz kalmaktadır.

1980’den sonra bölgemizde hızla artan sanayileşme ile belirgin bir işçi sınıfı oluşmuştur. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sürdüren nesiller, fabrikalarda çalışan nesiller haline dönüşmüştür. Kendi topraklarında tarımsal faaliyet gösteren, kendi hayvanını yetiştiren bir toplumdan fabrika işçiliğine dönüşen toplum yapısına geçilmiştir. Bunun sonunda köylerden kentlere doğru bir göç hareketi de başlamıştır. Köyden kente göç ile birlikte, hangi koşullarda çalıştığını önemseyemeyecek, ne pahasına olursa olsun, hangi şartlar altında olursa olsun çalışması gereken bir toplumsa yapı da oluşmuştur.

‘Göçmen Kardeşlerimizin Sorunlarını Çözmek Siyasilerin Görevidir’

yerel esnaf Alaaddin Güncer

‘İşçi Sınıfı Ancak Örgütlü Olduğunda Hakkını Alabilmektedir’

Bölgemizdeki emeğin örgütlülüğü diğer bölgelerimize kıyasla daha iyi bir durumdadır. Çünkü örgütlü bir işçi sınıfının mücadelesi ve beraberindeki sendikalaşma hareketleri, işçi sınıfının haklarının korunmasında önemli adımlar atılmasını sağlamıştır. Bunun en yakın örneği cam işçilerinin haklı mücadelesinde görülmüştür. Buradan da görüyoruz ki, işçi sınıfı ancak “örgütlü” olduğu çerçevede hakkını alabilmekte ve mevcut haklarını koruyabilmektedir.

1 Mayıs’ın kutlanması ve tatil kabul edilmesi elbette ki önemli bir kazanımdır. Bu kazanımlar örgütlü işçi mücadelesine de yansımalıdır. Ancak, böylelikle “Hak verilmez alınır” ilkesinden hareketle, işin karşılığının hem ücret hem sosyal hak hem de sosyal güvence olarak işçiye verilmesi sağlanabilir. Ancak böylelikle üreten toplumun temelini oluşturan emek gücü hak ettiğini alabilir. Ve böylelikle toplumdaki sosyal adalet kavramı gelişebilir.

‘Kod-29 ile İşten Çıkarmalar Yasaklansın’

Bugün işçilerimiz bir yandan geçim derdiyle bir yandan koronavirüs pandemisi ile mücadele ederken, kod-29 belası ile de mücadele etmektedir. Sadece pandemi döneminde 177 bin işçimiz kod-29’dan işten atıldı. Kod-29 emek düşmanı bir uygulamadır. Pandemi bitene kadar tüm kod-29 ile işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.

Salgında en az 861 emekçimiz, korona nedeniyle yaşamını yitirdi. İşçilerimiz AKP iktidarı tarafından açlık ve virüs arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor. CHP olarak Covid 19’un, çalışanlar için meslek hastalığı sayılması için iktidara bir kez daha sesleniyoruz.

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer Mazbatasını Aldı

‘İşçilerimizle Dayanışma İçerisinde Olacağız’

Covid-19 salgınının yaşandığı bir dönemde, 1 Mayıs’ı kutlamanın zorluğunun farkındayız. Bu yıl 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlayamayacağız ama birbirimizden uzakta da olsak işçilerimizle dayanışma içerisinde olacağız.

1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul -Taksim Meydanı’nda kutlanan ve tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen olaylar sonucu hayatını kaybeden 34 insanımızı, bugüne kadar iş kazalarında ve hak arama mücadelesinde yaşamını yitirmiş olan işçilerimizi saygı ve rahmetle anıyor; barış, kardeşlik ve dayanışma ruhunun var olduğu bir toplum yapısına vesile olması dileğiyle 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.”