Bizi Takip Edin

Ekoloji

İlber Ortaylı’dan İkizdere Direnişine Destek: ‘Kadınları Kutlamak Gerek’

İlber ortaylı

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de açmak istediği taş ocağına karşı köylülerin başlattığı direnişi haklı bulduğunu belirtti.

İlber Ortaylı Hürriyet’teki yazısının ilgili kısmında, “Rize İkizdere’nin köylüleri planlanan taşocağı için köyün coğrafyasını mahvetmeye ve kestane ormanını kesmekle işe başlayan müteahhitleri protesto ediyor. Bu tip girişimler ve girişkinler Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Rize’de de tahammülü taşırdı. İkizdere köylülerini bu direnişten dolayı haklı görüyorum. Özellikle kadınlarını kutlamak gerekir.” ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı: ‘Anzer Balından Bile Bir Küçük Kaşık Tadamıyorsanız, Niye Para Kazanıyorsunuz A Müteahhitler?’

Aziz Nesin’in bir hatırasını da hatırlatan Ortaylı, yazısına şu şekilde devam etti: “İnsan hatırlamadan edemiyor: Aziz Nesin, ‘Bursa’da para kazanacağız, sanayi kuracağız diye bütün zirai yapıyı bozdular, aptal burjuvazi artık Bursa şeftalisi yiyemiyor’ demişti. Bu keskin mizaha işaret ederek şu soruyu sormak lazım: ‘İkizderelilerin üzerinde durduğu şifalı anzer balından bile bir küçük kaşık tadamıyorsunuz, niye para kazanıyorsunuz, a müteahhitler?

‘AKP, Direnişi Engellemek İçin İkizdere’deki Camileri Kapattı’

İkizdere’de Ne Oluyor?

İktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’de bulunan ve biyolojik çeşitlilik nedeniyle koruma altında olan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurma çalışmaları başlattı. Çalışmanın doğa katliamına yol açacağını belirten İkizdere halkı ise yaşam alanlarını savunmak için nöbete başladı.

Türkiye’nin dört bir yanından yaşam savunucusu kişi, kurum ve topluluk, İkizdere’deki taş ocağı çalışmasının durdurulmasını ve bölgenin doğal hali ile korunmasını talep ediyor.

CHP’li Vekiller: ‘Devletin, İkizderelilere Madyalya Vermesi Lazım’