Bizi Takip Edin

Ekoloji

Kirazlıyayla Köylüleri Direniyor: Zulüm Devam Ediyor

Kirazlıyayla Köylüleri

Evlerinin önünden geçirilen elektrik hattı için köyün su boruları ve kanalizasyonları patlatılan Kirazlıyayla Köylüleri direniyor.

Lübnanlı maden şirketi Meyra‘nın Bursa Yenişehir‘in Kirazlıyayla Köyü arazisinde yapmakta olduğu Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında yüksek gerilim hattı için de çalışmalara başlanması köylülerin tepkisine yol açtı.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinin Kirazlıyayla Köyü’ndeki maden işletme sahasına çekilen elektrik hattı köyün altından geçiriliyor. Yapılan kazı çalışmalarına tepki gösteren ve canlarının tehlikeye atıldığını söyleyen köylüler “Hani köylü milletin efendisiydi! Bu çalışmaları durdurun” diyor.

Emniyet güçleri ise bölge halkına sokağa çıkma yasağını hatırlatarak, evlerine dönmemeleri halinde ceza yazacaklarını söyledi.

Kirazlıyayla Köylüleri: ‘Nefes Almak İstiyoruz, Kanser Olmak İstemiyoruz’

“Kirazlıyayla Köylüleri Vazgeçmemekte Kararlı”

Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü Şafak Erdem de bölge halkının haklarının ellerinden alındığını söyleyerek “Firma, yüksek gerilim hattını, Yenişehir’in Beypınar köyü tarafından başlattı ve köye doğru geldi. Biz, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne itiraz dilekçesi verdik. Köyün içerisinden geçmesini istemedik. Elektrik Mühendisleri Odası’nın da yüksek gerilim hattının insan sağlığı üzerine raporları var. Riskli bir çalışma. Köylü de bunu istemiyor. Köy çok küçük. Biçerdöver bile köy içinden geçirilmediği için başka alternatif yollardan geliyor. Kazı işlemleri başladı. Firmalar çalışmaya devam ediyor” dedi. Yurttaşların alanda eylem yaptığını söyleyen Erdem “Tepki gösteren köylülere ise eylem yaptıkları için ceza yazmakla tehdit ediliyor. Görüntü alan köylülerin elinden telefonları alınıyor ve silmeleri için baskı yapılıyor. Köyde direnen bir kişiye 5 jandarma düşüyor. Köyde hasta olanlar var ve hepsi şu an sokağa çıkıp haklarını koruyorlar. Köylüler vazgeçmemekte kararlı “ diye konuştu.

Konuya ilişkin böyle kaymakamıyla görüştüklerini de anlatan Şafak Erdem “Tüm ülkeyi kapatan büyük bir kısıtlamanın yapıldığı böyle bir zamanda, bu şirket durdurulmalı’ dedik. Herkes kapanmışken, bu insanların yaşam alanlarına müdahale ederek firmaların çalışması,bu insanların sağlığını ve anayasal hakları olan sağlıklı bir çevrede yaşama haklarını hiçe saymaktır. Biz de bunlarla ilgili itirazımızı yaptık. Biz kaymakamın yanından ayrıldığımızda kepçelerin tekrar çalıştığını öğrendik. Çalışın izni gelmiş. Her şey yukarıdan inme bir şekilde, burada yaşayan halk gözetilmeksizin yapılıyor” ifadelerini kullandı.

‘Kirazlıyayla Göletindeyiz, Ne Yazık Ki Üzerinde Yürüyoruz’

CHP Bursa İl Başkanı: “Köylülerin Mücadelesinde Yanındayız”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ise bölgede 2014 yılından beri faaliyet gösteren Meyra Madencilik şirketinin bakır-kurşun-çinko maden ocağı genişletme çalışmaları kapsamında geçen yıl da, yine sokağa çıkma yasağı uygulandığı sırada ağaç kestiğini vurgulayarak, “Sokağa çıkma yasağı, Kirazlıyayla Köyü’nde tüm itirazlara rağmen kurulmak istenen atık barajı projesine yarıyor. Köylülere, Yenişehirlilere sokağa çıkmak yasak, maden şirketine serbest. Yenişehir ilçe örgütümüz konuyla yakından ilgileniyor. Kirazlıyayla’nın su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Kirazlıyayla köylülerinin haklı mücadelesinin yanındayız” dedi.