Bizi Takip Edin

Ekoloji

CHP’li Vekil Adıgüzel’in İki Gün Önce Balık Tuttuğu Dere Yok Oldu

CHP’li Vekil Mustafa Adıgüzel

CHP’li Vekil Mustafa Adıgüzel, İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açmak isteyen maden şirketinin bir dereyi, tam kapanma sürecinde, bir günde yok ettiğini açıkladı. 

Rize’nin İşkencedere Vadisi’nde taş ocağına karşı amansız bir mücadeleye giren bölge halkına destek veren CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, vadiye giderek köylüleri ziyaret etti. Adıgüzel, derenin doğal güzelliklerinin göstergesi olarak oltası ile kırmızı benekli alabalık tutarak dereye geri bırakmıştı.

Tarkan, İkizdereli Hemşehrilerine Destek Verdi: ‘Mücadelenizde Yanınızdayım’

“Bir Taş Ocağı İçin Doğayı Yok Etmek İstiyorlar”

Önceki gün balık tuttuğu bölgedeki doğal güzellikleri anlatan Adıgüzel, bir gün sonra derenin yok edilmesine tepki gösterdi:

“İkizdere’de bir taş ocağı için on binlerce yılda oluşan bu tertemiz doğayı yok etmek istiyorlar. Burası dünya mirası ve koruma altında. Ancak maalesef bu karteller hükümetle işbirliği içerisinde hak, hukuk, adalet tanımıyorlar. İkizdere halkı haklı mücadelesi ile sesini her yere duyurdu ama bir tek yetkililere duyuramadı. Görmezden gelen duymazdan gelen bir zihniyet bunca insanın bu çevre hassasiyetine kulaklarını tıkadı, gözlerini kapadı. Maalesef pandemiyi fırsat bilerek tam kapanmanın daha başında iş makinalarını buraya soktular. Doğamıza, ağacımıza, deremize, balığımıza kasteden bu zihniyeti mahkum edene kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Bu vatanın her toprağı, her taşı, suyunun her damlası bizim, talancılara bırakmayacağız.”

Cengiz İnşaat, Taş Ocağı Çalışmasına Başladı: Halk Direnişte

CHP’li Vekil: “Daha Dün Yok Edilecek Demiştim”

Okumuşoğlu, sosyal medya hesabından önce “Bir saat sonra bu güzelliği göremeyeceksiniz. Para kağıttır. Bu su hayattır” diye yazdı. Bir gün sonrada bulanık akan dereyi paylaşarak, “Daha dün paylaştım. Yok edilecek dedim. Orman, ağaç, dere, yaşam ne varsa ölüyor” ifadelerini kullanmıştı.