Bizi Takip Edin

Ekonomi

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkiler Mi?

ücretsiz izin emekliliği etkiler mi

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkiler Mi? | Dünyada ve Ülkemizde son bir yılı aşkın süredir pandemi etkisini devam ettirmekle birlikte, hemen hemen tüm sektörlerde özellikle de ekonomik anlamda zor günlerin devam edeceği öngörülmektedir.

Av. YUNUS EMİRE Bu itibarla birçok düzenleme hayatımıza dahil oldu. Özellikle ‘Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin’ kavramları iş hayatının bu dönemde ayrılmaz parçası oldular. Kaldı ki pandemi döneminde sık sık yeni getirilen kanunlarda boşluk bulunması beraberinde birçok soru işaretini getirdi.

İş Yerinde Koronavirüs Vakası Çıkan İşçi Ne Yapabilir?

Ücretsiz İzin Emekliliği Etkiler Mi? Emekliliğe Esas Alınan Günleri Etkileyecek mi?

Bilindiği üzere Kısa Çalışma Ödeneği 18 Şubat 2021 tarihli 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

İşyeri faaliyetini tamamen durdurmuşsa ve kısa çalışma ödeneğine başvurmuşsa, kısa çalışma ödeneği süresince çalışanların primleri yatırılmamaktadır. Yine aynı şekilde Ücretsiz izin, işçinin iş sözleşmesinin askıda olduğu ve işten çıkışının da yapılmadığı bir süreç olduğundan işveren SGK’na prim ödemeyecektir. Tüm bu sebeplerle gerek Kısa Çalışma Ödeneği alan ya da Ücretsiz İzne çıkarılan işçinin bu dönem zarfında sigorta primleri yatırılmadığından, bu günler emekliliğe esas alınan sürelere eklenemez.

İşçi Ücretsiz İzni Reddetme Hakkına Sahip

Geriye Dönük Borçlanma Mümkün mü?

Emeklilik yaşını doldurmuş ve fakat sigorta prim gününü tamamlamamış olan kişilere bazı şartları sağlanması durumunda geriye dönük borçlanma yaparak emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Bu konuyla ilgili mevcut düzenleme 5510 sayılı kanunun 41. maddesi olmakla birlikte, pandemi dönemi için Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmuş ya da Ücretsiz İzne çıkarılmış işçilerin bu dönemi kapsayan günleri geriye dönük borçlanma yoluyla ödeyerek prim gün sayılarını tamamlamaları mümkün değildir.

Bu konuda sigortalıların elinde olmayan sebeplerle hak kaybına uğradıkları ortadayken, bu süreleri borçlanma yaparak emekliliklerini tamamlamaları için yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.

* Tüm hukuki konular için lütfen yazınız: [email protected]