Bizi Takip Edin

Ekoloji

Marmara’daki ‘Deniz Salyası’ Sorunu Meclis Gündemine Taşındı

Ömer fethi gürer müsilaj deniz salyası

CHP’li Ömer Fethi Gürer, Marmara Denizi’ndeki deniz salyası (müsilaj) sorununun nedenleri ve çözümleri için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorunu artarak devam ediyor. Birçok kıyı kentinde, deniz görülmez olmuş durumda. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Ömer Fethi Gürer: ‘Kapsamlı Araştırılıp, Çözüm Yaratılmalı’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sorunun çevre adına önemi ortadadır, bu nedenle Meclis araştırması ile sorun kapsamlı araştırılıp çözüm yaratılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gürer, Meclis Araştırma önergesinde 2007 yılından beri Marmara Denizi’nde az da olsa zaman zaman deniz salyasının görüldüğünü, ancak bu yıl oldukça fazla bir artış yaşandığına dikkat çekti.

Önergede İstanbul Ziraat Odası Başkanlığı’nın uyarısına da yer veren Milletvekili Gürer, sanayi tesislerinden kaynaklanan çeşitli atıkların bir kısmının kısmen arıtılarak, bir kısmının da arıtılmadan akarsulara ve burdan da Marmara Denizi’ne ulaştığını kaydetti.

Ömer Fethi Gürer

Marmara Denizi’nde Deniz Salyası Sorunu: Ekolojik Yıkıma Doğru

‘Tedbirlerin Artırılması Gerek’

Deniz salyasının koku açısından halk sağlığı sorununa dönüşme ihtimalinin olduğunun altını çizen Gürer, bu zaman zarfında ekolojik ve ekonomik kayıpların yaşanmaması için tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Gürer, kontrolsüz olarak birçok noktadan deşarj edilen evsel ve endüstriyel atıkların deşarj noktalarının tespiti, kontrol ve denetimlerinin yapılması ve arıtma zorunluluğunun uygulanması gerektiğine işaret etti ve “Denizlerimizde deniz kirliliği, biyoçeşitlilik izleme, balık stoklarının takibi vb. çalışmalar, yıl içerisinde düzenli olarak yapılmalı, ilgili bakanlıkların bu çalışmalara kaynak aktarmaları sağlanmalıdır” dedi.

Marmara’da Deniz Salyasına Karşı Ortak Mücadele Başlıyor