Bizi Takip Edin

Ekoloji

BOTAŞ, Saros’tan Çıkmak Zorundadır: ‘Doğaya, Denize, İnsana Zulümdür’

Bülent Kaçar saros FSRU Botaş

Yaşam savunucuları, BOTAŞ tarafından hukuksuzca inşa edilen Saros FSRU liman ve boru hattı projesinin durdurulması için bir kez daha çağrıda bulundu.

Projenin dava süreci devam ederken, BOTAŞ’ın mahkeme kararını beklemeden inşaat sürecine geçmesi halkın tepkisini çekiyor. Saros Gönüllüleri Dayanışması ve Keşan Kent Konseyi tarafından bugün bir basın açıklaması daha gerçekleştirildi.

Keşan merkezde gerçekleştirilen basın açıklamasında, şirketin Saros FSRU liman ve botu hattı projesini durdurması ve Körfez’den çekilmesi çağrısında bulunuldu.

‘Saros’u Öldürüyorlar, Yarın Çok Geç Olabilir’

‘Doğaya, Denize, İnsana Zulümden Başka Bir Şey Değil’

Basın açıklamasını okuyan Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar şu ifadeleri kullandı:

“Halka rağmen on binlerce Saros gönüllüsünün haklarını hiçe sayarak inşaata devam etmek doğaya, denize, insana zulümden başka bir şey değildir. Bilime ve hukuka karşı gelmek kamusal vicdansızlıktır. Planlara yapılan itirazların haklılığı ve bu projenin ne kadar yanlış olduğu iki kez daha ortaya çıktı.” 

ÇED sürecinde toprak örneği alınmadan, toprak analizi yapılmadan ÇED raporu düzenlemek görevi ihmal, bu kadar eksik, hatalı ve bilime aykırı bir rapora ÇED Olumlu Kararı vermekte her halde kamu görevini kötüye kullanmak olarak nitelendirilebilir. Mahkemeye şimdi sunulan iki ayrı rapor ve daha önce sunulan bilimsel bilirkişi raporlarına saygı gösterilerek bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve bu hukuksuz planları onaylayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu planları derhal iptal etmeli ve arazilerimizdeki, denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını durdurmalı. Arazilerimiz eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidirler.”

Trakya Platformu, Belediyeler Birliği’ne Saros Körfezi Çağrısı Yaptı

‘BOTAŞ Derhal Saros’tan Çıkmak Zorundadır’

Bu projede halkın iradesi yok sayılıyorsa bilimsel raporlara saygı yoksa biliniz ki, geriye sadece rant ve kar kalmaktadır. BOTAŞ derhal Saros’tan çıkmak zorundadır. Bilim körfezimizde BOTAŞ’ı istemiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Saros turizmini ve Saros Körfezi’ni koruma görevini çerçevesinde hukuka aykırı olduğu ortaya çıkan imar planlarını derhal iptal etmelidir. Çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği bilime aykırı ÇED olumlu kararlarını derhal iptal etmek zorundadır. Saros halkının iradesine her kurumun saygı göstermesi, bilime uyulması kamu görevlileri açısından zorunluluktur.” 

Haber fotoğrafı: https://twitter.com/orkunskaya