Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bursa Su Kolektifi, Marmara Denizi İçin İmza Kampanyası Başlattı

Bursa Su Kolektifi

Bursa Su Kolektifi Marmara Denizi’nde yaşanan deniz salyası sorunu ile ilgili yetkililere çağrıda bulunarak, imza kampanyası başlattı.

Mudanya ve Gemlik sahilinde görülen deniz salyası (müsilaj) ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçeye, “Doğa olayı” yanıtı alan Bursa Su Kolektifi, konuyla ilgili imza kampanyası başlattı.

Bursa Su Kolektifi, ‘Marmara Denizi’nin çığlığını duyuyoruz’ diyerek, Duvar’da yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şu soruları yöneltti: “Plankton artışının sebebi kirlilik midir? Numune alınmış mıdır? Ekosisteme zarar veren bu oluşum ile ilgili hangi önlemler alınmış veya alınacaktır?”

Dosya Haber | Marmara Denizi, ‘Hayalet Deniz’ Olabilir!’

Bursa Su Kolektifi: ‘Hiçbir Şekilde Doğa Olayı Değil’

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden verilen yanıtta, Mudanya ve Gemlik sahillerinde oluşan plankton artışının sebebi, mevsimsel olarak sıcaklıklarda yaşanan ani artışlara bağlandı. Planktonlardan numune alınmadığını belirten müdürlük, yanıtında aslında bilimsel bir incelemenin ortaya konmadığını belirtmiş oluyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yanıtına karşılık harekete geçen Bursa Su Kolektifi, konunun yetkililerin gündeminde olmamasına dikkat çekti.

“Müsebbibi sürdürülen kötü çevre politikalarıdır” denilen açıkalamada, Anayasa’nın 56. maddesini, “Vatandaşa ve devlete çevreyi koruma görevini ve ödevini yükler” hatırlattı. Kolektif, yetkilileri göreve davet etmek için, vatandaşları “Denizi Savun” imza kampanyasına destek olmaya çağırdı.

‘Marmara Denizi 1989’da Öldü; Gördüğümüz, Bir Cesedin Çürümesidir’

‘Marmara Denizi Aşırı Kirlilik Yüzünden Can Çekişiyor’

Plankton çoğalmasını, “Hiçbir şekilde doğa olayı olmayan bu durum doğal da değildir, bir türün ölümüdür; kayboluşudur” ifadeleriyle aktaran kolektif, sebebini şöyle ifade etti:

“Pek çok bilim insanı, bu kirliliğin Marmara Denizi’ne derin deniz deşarjı yapan, Marmara’ya akan derelerimize yeterince arıtılmamış atık sularını bırakan atık su arıtma tesislerinden ve kaçak deşarjlar yapan sanayi tesislerinden kaynaklandığını açıklamaktadır. Marmara Denizi aşırı kirlilik yükünden kendini yenileyemez can çekişir duruma gelmiştir. Dipteki deniz canlılarının, balıkların yaşamı yok olma noktasındadır. Denizlerimizdeki, akarsularımızdaki ve göllerimizdeki kirlilik önlenmeli, kaçak deşarjlar ve derin deşarjlar durdurulmalıdır.”