Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bursa Belediyelerinden Çağrı: ‘Marmara’da Sanayi Atıklarına Son Verelim’

Chp bursa deniz salyası

Bursa’daki CHP’li belediye başkanları gemiyle denize açılıp, Marmara Denizi’ndeki deniz salyası ile mücadele için basın toplantısı düzenledi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Marmara Denizi’nde oluşan kirliliğe dikkat çekmek için belediye başkanlarıyla birlikte denize açılıp açıklama yaptı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, gemiyle Mudanya’dan denize açılıp kirliliği inceleyip acil eylem planı çağrısı yaptı.

Marmara Denizi Atıklar Yüzünden Can Çekişiyor

Bursa Muhalif’te yer alan habere göre; 30 yıllık siyasi hayatının en ilginç basın toplantısı olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı İsmet Karaca, “Marmara Denizi dünyada bir çok ülkeye nasip olmayacak kadar güzellikleri bünyesinde barındıran bir deniz. Böylesine güzel bir nimeti yıllardır el birliğiyle yok etmek için canla başla çalıştık ve çalışıyoruz. Marmara Denizi 11 bin 342 metre kare büyüklüğü, 23 tane adasıyla kıt’aları birleştiren bir incidir. Son yıllarda kendini gösteren atıklar yüzünden can çekişiyor” dedi.

Chp bursa deniz salyası

DOSYA HABER | ‘Marmara Denizi, ‘Hayalet Deniz’ Olabilir!’

Marmara’da Sanayi Atıklarına Son Verelim

Sanayi atıklarının arıtılmadan denize verilmesi sonucu denizin müsilajla dolduğunu ifade eden Mustafa Bozbey, “Buradan merkezî ve mahallî idare yetkililerinin hepsine seslenmek istiyorum. Marmara’da sanayi alanlarına son verin, hatta yapılamayan, yapılmayan yerleri boşaltıp, daha farklı yerlere boşaltın ki Marmara Denizi’ni kurtaralım. Artık Bursa’da da sanayi alanlarına dur demenin vakti geçti, ama bugün itibariyle dur dememiz lazım” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi’nin artık arıtılmayan bir damla suya bile tahammülü olmadığını dile getiren Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, acil bir eylem planı yapılıp sorunun çözülmesi için çağrı yaptı.

Nilüfer çayının Marmara Denizi’ni en çok kirleten çay olduğunu söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer çayınının girişi ve çıkışı arasındaki suyun tahlillerinin yapıldığı zaman Marmara Denizi’nin nasıl kirletildiğinin görülebileceğini ifade etti.

Bursa Su Kolektifi, Marmara Denizi İçin İmza Kampanyası Başlattı