Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bugün Dünya Bisiklet Günü: ‘İnsanlık, Bisiklet ile Kazanacak’

Bisikletliler Derneği

İnteraktif Çevre ana sponsorluğunda Bisikletliler Derneği tarafından, 3-5 Haziran arasında Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri düzenleniyor.

Etkinlik kapsamında 19 ilde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında, hurda olarak getirilen bisikletler bakım ve onarımlarının yapılmasının ardından köy okullarına hediye edilecek.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, 3-5 Haziran tarihleri arasında, başta İstanbul olmak üzere 19 ilde etkinlikler düzenlenecek. Türkiye genelinde ise; Antalya’da Alanya, Balıkesir’de Edremit, Akçay, Bandırma ve Burhaniye, Batman, Bilecik, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, İzmir’de Bergama, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa,  Akhisar, Nevşehir, Sakarya ve Yalova’da gerçekleştirilecek.

‘Marmara Denizi, ‘Hayalet Deniz’ Olabilir!’

Bisikletliler Derneği: ‘Hurda Bisikletler Onarılacak ve Köy Okullarına Hediye Edilecek’

Etkinlik alanlarına İnteraktif Çevre’nin desteğiyle kurulan konteynırlarda kullanılmayan veya hurda bisikletler toplanılacak. Toplanan bisikletler onarılmak veya geri dönüştürülmek üzere tesislere götürülecek. Onarılan bisikletler, köy okullarına hediye edilecek.

İnteraktif Çevre Genel Müdürü Volkan Ural, “Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması da sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmanın yollarından biri. Ulaşımda, market alışverişlerimizde vb. bisikleti kullanarak karbon ayak izimizi düşürüyoruz. Bununla beraber, tüm dünyayı saran pandemi nedeniyle evlerde olmaktan kaynaklanan hareketsiz kalma durumu ile de baş etme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çevremizi korumak için gündelik hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek bizim için küçük birer adım olabilir ancak dünyamızın geleceği için büyük öneme sahip. Bisikletle ulaşımı mümkün olduğu kadar hayatımıza katmak da atabileceğimiz bu adımlardan bir tanesi. Bisiklet kullanarak çevremiz için önemli bir eylemde bulunurken, bedensel sağlığımız için de keyifli bir egzersiz fırsatını yakalayabiliriz. Unutulmamalıdır ki yaşayacak tek bir dünyamız var ve bu dünya hepimizin evi” ifadelerini kullandı.

bisikletliler derneği

Yeni İnsan Yayınevi, ‘Yeşil Kitaplar’ı Ücretsiz Erişime Açtı

‘İnsanlık Bisiklet İle Kazanacak’

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Bisiklet insanoğlu için artık bir joker, ister sağlığınız için, ister ekonomik ulaşım için, ister iklim değişikliğine neden olmamak için, ister spor için, ister daha temiz hava için, ister turizm gezi için binin isterseniz doğal afetlerde kitlenen trafikte kalmamak için binin, ne için binerseniz binsin, insanlık bisiklet ile kazanacak. Birleşmiş Milletlerin belirlediği 2030 küresel Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinden 12 hedefe ulaştıran çözüm ortağı olduğu için 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ilan edilmiştir. Bu günü tüm dünya ile birlikte kutluyor, ülkemizin bisikletin ekonomiye, sağlığa ve çevreye faydalarının farkında olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.